Saslušanjem vještaka forenzičke struke i reproduciranjem audiosnimka razgovora između optuženih Asima Sarajlića i ostalih sa Velidom Tvrtkovićem, jednim od delegata za Izbornu skupštinu Stranke demokratske akcije, pred Općinskim sudom u Sarajevu je nastavljeno suđenje za davanje dara i drugih oblika koristi.
Uz Sarajlića, sudi se Sabahudinu Delaliću i Muhamedu Šehoviću.
Prije saslušanja Mladena Stupara, koji je vještačio mobilni telefon “Huawei” i USB stick, sve Odbrane su uložile prigovor na izvještaj o vještačenju čije je prezentovanje najavljeno, kao i na zakonitost snimka koji je predmet vještačenja, zbog čega ono za njih i jest sporno, piše BIRN.
Nermin Mulalić, branilac prvooptuženog Sarajlića, kazao je kako ovaj snimak smatra nezakonitim dokazom, pojašnjavajući da je motiv za nastanak snimka privatni razlog, a ne javni interes. Podsjetio je na ranije odluke Suda BiH u predmetu poznatom kao “Potkivanje”, u kojem je odlučeno da se audiosnimak iz tog predmeta proglašava nezakonitim jer je sačinjen protivno zabrani neovlaštenog snimanja, te znanju i volji učesnika na snimku.
- Odbrana je sigurna da ne bi trebalo biti dileme oko toga da je snimak nezakonit, jer je sačinjen neovlašteno - dodao je Mulalić, iznoseći nadu da će Sud ovaj snimak proglasiti nezakonitim i najavivši da će uložiti prigovore i na naredna tri vještačenja u ovom predmetu.
Delalićev branilac Kadrija Kolić u cijelosti se pridružio prigovorima Odbrane prvooptuženog.
- Ovo je školski primjer predmeta koji treba da ući u udžbenike, kada se čitav predmet zasniva na nezakonitom dokazu, odnosno dokazu pribavljenim radnjom krivičnog djela. (…) Čitav predmet i svi ostali dokazi koji se izvode slijedom tog USB-a i snimka su plod otrovne voćke i nezakoniti - kazao je Kolić.
Prigovorima ove dvije odbrane pridružila se i Nina Karačić, braniteljica Muhameda Šehovića, koja je pojasnila da je snimkom prekršena odredba Evropske konvencije o ljudskim pravima, jer ga je sačinila osoba koja nije imala sudsku naredbu za snimanje, niti naredbu za poduzimanje posebnih istražnih radnji. Dodala je i da su ovim dokazom izvršene povrede Zakona o krivičnom postupku Federacije, te da bi zasnivanje presude na takvom dokazu predstavljalo kršenje odredbi krivičnog postupka.
Postupajuća tužiteljica je navela da u svim prigovorima nije čula ništa što bi spriječilo ili osporilo zakonitost izvještaja o vještačenju, te je predložila da Sud sasluša vještaka, a da odluku o ovim prigovorima donese tek u konačnoj odluci, što je na kraju i prihvaćeno.
Sarajlić, Delalić i Šehović se optužnicom terete da su od 20. do 25. februara 2020., posredstvom Šehovića, ugovorili sastanak s delegatom za Izbornu skupštinu SDA Velidom Tvrtkovićem, prije zakazanih unutarstranačkih izbora za predsjednika Kantonalne organizacije SDA Sarajevo, koji su bili planirani za 26. februar 2020. i za koje su bili predloženi kandidati Semir Efendić i Fikret Prevljak.
Tvrtkoviću su, kako se dalje navodi, obećali da će, korištenjem svog društvenog i uticajnog položaja koji imaju po osnovu pozicija unutar SDA, zaposliti njegovu suprugu u nekoj od institucija u kojima su na rukovodećim pozicijama kadrovi SDA ukoliko na tim izborima svoj glas dâ njihovom kandidatu za navedenu poziciju – Prevljaku.
Sarajlić je, stoji u optužnici, u tom periodu bio član Predsjedništva, odnosno potpredsjednik SDA, Delalić član Izvršnog odbora Općinske organizacije SDA Novi Grad Sarajevo, a Šehović nekadašnji tehnički sekretar stranke.
Vještak Mladen Stupar pojasnio je da su predmet njegovog vještačenje bili mobilni uređaj “Huawei P30“ i jedan USB stick, te da je na mobilnom uređaju pronašao jedan audiofajl koji je nastao u večernjim satima 25. februara 2020. godine, kao i brojne konverzacije u različitim aplikacijama.
Na pitanje Odbrana, Stupar je pojasnio samu proceduru dobijanja predmeta vještačenja, kako je vještačenje izvršeno, kao i detalje o samim fajlovima koji su vještačenjem pronađeni, te o mogućnostima da su pronađeni fajlovi mogli biti modificirani na samom uređaju. Odgovarajući braniteljici Karačić, Stupar je kazao da je pronađeni audiofajl mogao biti uređen na mobilnom uređaju, u smislu njegove dužine, kao i da su na uređaju pronađene neke konverzacije obavljene putem aplikacije Viber, u okviru kojih su neke poruke obrisane.
Nakon saslušanja vještaka, reproduciran je originalni snimak razgovora optuženih s Velidom Tvrtkovićem, kao i modificirani snimak koji je pronađen na USB sticku Semira Efendića. Postupajuća tužiteljica je, kao materijalni dokaz, uložila izvještaj o vještačenju ovih uređaja, uz najavu da će biti saslušani i vještaci koji su vršili filtriranja originalnog snimka, te koji su dostavili uzorke za uzimanje uzoraka glasova učesnika u razgovoru i njihovo prepoznavanje.
Naredno ročište zakazano je za 28. oktobar.