Proteklu sedmicu obilježilo je više incidenata, od toga dva napada na policijske službenike, pucnjave i brutalni fizički obračuni. U incidentima su stradale dvije osobe i više je povrijeđenih. U noći između subote i nedjelje u dva odvojena incidenta povrijeđena su dva policajca - u Bratuncu i Gradačcu, prenosi BHRT.
- Oko 18:30 sati na području Policijske uprave Gradačac prilikom vršenja mjera i radnji na suzbijanju stavljanja u promet opojnih droga, došlo je do upotrebe oružja i rajavanja jednog policijskog službenika - kazao je Dževad Korman, direktor Uprave policije MUP-a Tuzlanskog kantona
Hajrudin Mešanović, ministar unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona rekao je da je ovo je jedan od najgorih oblika onoga što se može desiti kad stvari krenu po zlu.
- Ovo je također nešto što ukazuje da su savremene kriminalne grupe tako opremljene i spremne za vršenje nasilja i nad onima koji predstavljaju državu - kazao je Mešanović.
U incidentima u Sarajevu i Zvorniku stradale su dvije osobe, a povrijeđeni se još oporavljaju.
- Pacijent koga smo operisali u petak uvečer, koji je zadobio teške tjelesne povrede, stabilan je danas. Drugi je na opservaciji sa prelomom lobanje, ali i on je stabilan i van životne opasnosti su - naveo je dr. Branislav, dežurni ljekar JZU Bolnica "Zvornik".
Sve ovo izazvalo je zabrinutost građana. Neki od napadača su odmah uhapšeni, dok za nekima policija i dalje traga. Stručnjaci kažu da, iako sigurnosne službe preduzimaju sve u njihovoj nadležnosti, može se uraditi više na prevenciji i represiji.
- Ove slučajeve ne možemo baš dovoditi u vezu, ali postoji ozbiljan poremećaj na određenom kriminalnom tržištu. Došlo je do hapšenja određenih osoba i došlo je do poremećaja u snabdijevanju ilegalnim proizvodima, narkoticima - istakao je Nedžad Korajlić, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA.
Dodao je da svemu kumuje i aktuelna politička situacija.
- I ova politička situacija uzrokuje određenu nestabilnost, nesigurnost kod građana, a izvršiocima krivičnih djela daje sigurnost da se ponašaju lagodnije jer vide da stvari ne funkcionišu i da će moći da prođu na drugi način koji nije zakonit - kazao je Korajlić za BHRT.
Stručnjaci ističu da je neophodno sprovesti istraživanje o osjećaju sigurnosti građana, ali i analizu o broju pokrenutih istraga, podignutih optužnica i izrečenih presuda u odnosu na broj krivičnih djela, jer bi se time stekla realna slika o stanju u Bosni i Hercegovini.