U Sudu BiH danas je održan nastavak suđenja premijeru FBiH s američke crne liste Fadilu Novaliću i ostalima u vezi s kriminalnom nabavkom 100 kineskih respiratora u vrijednosti od 10.530.000 KM.
Osim Novalića, za nabavku respiratora optuženi su suspendirani direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak, ministrica finansija FBiH Jelka Milićević i vlasnik preduzeća "Srebrena malina" Fikret Hodžić.
Suđenje je nastavljeno svjedočenjem dva svjedoka odbrane Fahrudina Solaka, vlasnika firme iz Srbije “Profesional Medic” i sestrinske firme iz BiH “Dre Medical” Jovana Roganovića te Aleksandra Nikića, servisnog inžinjera medicinske opreme u firmi Roganovića. Riječ je o kompanijama koje su vršile servisiranje i instalaciju ovih uređaja u medicinskim ustanovama.
Interesantno je da je na ovo suđenje donesen jedan od spornih nabavljenih respiratora, koji je izuzet iz KCUS-a, na čijem je čelu Sebija Izetbegović, koja je ranije svjedočila u ovom predmetu.
Jovan Roganović je kazao da su svi servisirani respiratori u regionu od njih, ali da su se bavili i prodajom respiratora. Jovan Roganović je doveden s ciljem da govori o kretanju cijena na tržištu u periodu pandemije.
Iako nije govorio o konkretnim cijenama, s obzirom na to da je obavezan ugovorima, kazao je da su u tom periodu “divljale” cijene.
Konkretne respiratore ACM 812A, kako je kazao, njegova firma nije nabavljala, a što se tiče kompanije koja proizvodi respiratore, rekao je da je to zatajna firma koja se bavi mnogim stvarima.
Pojasnio je da je te respiratore u Srbiji nabavljala kompanija “Markonis”, a da su oni bili ovlašteni serviseri te da je razlog zbog kojeg nije uzeo novac za servisiranje taj što, također, to nije radio ni u regionu.
Kako je kazao, riječ je o koncept-respiratorima, odnosno uređajima koji su prvenstveno transportni, ali se mogu koristiti i u intenzivnoj njezi.
Tužilac Mirza Hukeljić je pitao koja je referenca vlasnika firme, a on je kazao da je završio menadžment u zdravstvu, ali i da ima brojne kurseve, a za konkretni kurs za ACM 812A kazao je da ga je položio online te da ih je prvi put vidio na nekom sajmu ili u Dizeldorfu ili Dubaiju.
Upitan o kvarovima na servisiranim respiratorima, kazao je da ih je bilo nekoliko, a onda ga je tužilac Džermin Pašić pitao da li je njemu kao čovjeku koji servisira uređaje stalo da ih se što više proda, na što je odgovorio:
- Možda ste vi čovjek bez duše, ali meni su bitni životi.
S obzirom na to da je bilo skraćeno vrijeme za unakrsno ispitivanje tužiocima, oni su iskazali nezadovoljstvo.
Nakon toga je Aleksandar Nikić demonstrirao sporni respirator.
- Ovaj uređaj se može koristiti i za invazivnu i neinvazivnu ventilaciju. Prvenstveno su transportni, ali se mogu koristiti u intenzivnoj njezi. Ovaj respirator ima mehaničku ventilaciju, senzor za mjerenje kisika, ima bateriju. Uz njega ide i boca za kisik - kazao je Nikić.
Dodao je da ovaj respirator ima četiri moda disanja, ali i da ima ovlaživač zraka.
Na pitanje sudije Branka Perića da li se ovaj respirator može uporediti s najmodernijim i najsofisticiranijim respiratorima, kazao je da su neuporedivi te dodao da najmoderniji respiratori imaju do 40 modova, ali, kako je kazao, postoje i gori.
Na pitanje tužioca Pašića da li su ih prvi put servisirali u BiH, Nikić je odgovorio potvrdno.
Sudija Perić je pitao oba svjedoka i o HC VE003 respiratorima, koji su prvobitno bili planirani za nabavku, a oni su odgovorili da ne znaju ništa o tim respiratorima.
Upitan od tužioca Pašića da li su bili ovlašteni 27. 10. za servisiranje ovih respiratora u BiH, Nikić nije dao odgovor.
Pašić je podsjetio i na tvrdnju Nikića da nije bilo puno problema s ovim respiratorima nakon puštanja u upotrebu, pa onda ukazao na to da je KCUS u više navrata njegovu firmu angažirao na servisiranju, ali se toga Nikić nije mogao sjetiti te je kazao da postoje radni nalozi koji to bilježe i da bi to trebao provjeriti.
Na sljedećem suđenju zakazanom za sedam dana optuženi Fahrudin Solak će biti svjedok.