SKANDALOZNO

Trudnice s trombofilijom u Tuzli prepuštene same sebi: Da bi dobile terapiju, moraju imati dva spontana pobačaja

Pravo se ostvaruje na osnovu nalaza ljekara specijaliste ginekologa iz perinatološke ambulante i/ili otpusnog pisma i konzilijarnog mišljenja Klinike za ginekologiju i akušerstvo

Neke trudnice moraju kupovati lijek. The Pulse

Piše: Z. Karić

18.11.2022

Trudnice s trombofilijom (stvaranje krvnih ugrušaka, tromba) u Tuzli, da bi ostvarile pravo na besplatne lijekove, moraju, između ostalog, priložiti i dokaz o dva uzastopna spontana pobačaja.


Kako do terapije

Bez tog „dokaza“ one moraju izdvajati oko 1.500 eura za terapiju niskomolekularnim heparinom, odnosno lijekove “clexane” i “reviparin”.

Tragom ovih saznanja pokušali smo stupiti u kontakt s Ministarstvom zdravstva TK, ali umjesto odgovora, preusmjereni smo na Zavod zdravstvenog osiguranja TK (ZZOTK) i Univerzitetski klinički centar Tuzla (UKC). Iz UKC-a Tuzla kratko su nam kazali kako oni nemaju ništa s ovim te da kod njih samo žene dođu po lijekove, a da su prave adrese Ministarstvo zdravstva i ZZOTK.

- Terapija niskomolekularnim heparinom, odnosno lijekovi “clexane” i “reviparin” predviđeni su operativnim programom za 50 pacijenata u iznosu do 30.000 KM. Međutim, to se može, u skladu sa zdravstvenim potrebama i brojem osiguranih lica, realizirati i u većem ili manjem obimu i vrijednosti - naveli su iz ZZOTK.

Ministarstvo zdravstva TK izradilo je doktrinarni pristup, kojim su predviđene indikacije i medicinska dokumentacija na osnovu kojih osigurana lica ostvaruju pravo na nabavku niskomolekularnog heparina. Tačnije, da bi dobile potrebnu terapiju, moraju dostaviti dokaz o dva spontana pobačaja i odgovarajući laboratorijski nalaz.


30 ampula

- Pravo se ostvaruje na osnovu nalaza ljekara specijaliste ginekologa iz perinatološke ambulante i/ili otpusnog pisma i konzilijarnog mišljenja Klinike za ginekologiju i akušerstvo. Terapija traje do porođaja u količini do 30 ampula mjesečno - kažu iz ZZOTK.

Ono što se zna, a pišu pojedini mediji, jeste da je doktrinarni pristup za lijek kod pacijentica s ponavljanim gubitkom trudnoće izrađen prema smjernicama Evropskog udruženja za reproduktivno medicinu i embriologiju “Eshe”. Međutim, niko u BiH, ali ni u EU ne primjenjuje ove smjernice, osim, izgleda, u Tuzli.


Bolnička apoteka

Indikacije za terapiju niskomolekularnim heparinom su sistemski lupus erythematosus, antiphospholipid sindrom i trombofilija. Osigurana lica (trudnice) imaju pravo na lijek (niskomolekularni heparin) u skladu s indikacijama, bez obzira na hospitalizaciju. Nabavka i preuzimanje lijekova (“clexane” i “reviparin”) vrše se samo u bolničkoj apoteci JZU UKC-a Tuzla, kazali su iz ZZOTK.

Pacijentice koje su dobile negativno mišljenje konzilija morale su kupovati lijek.

Uvrstiti na esencijalnu listu

Zbog ovog slučaja u Tuzli reagirao je i Mirsad Čamdžić, zastupnik Naše stranke u Parlamentu FBiH koji je kazao da je Skupština TK usvojila inicijativu zastupnica Amre Nadarević-Vodenčarević i Mirele Trepanić-Grbešić da niskomolekularni heparin bude dostupan besplatno trudnicama kojima je potreban.

- Međutim, rečeno im je da lijekovi “clexane” i “reviparin” ne mogu biti uvršteni na esencijalnu listu lijekova kantona dok ne budu uvršteni na federalnu esencijalnu A i B listu. S tim u skladu, reagirali smo i u Parlamentu FBiH te uputili inicijativu da se ovi lijekovi uvrste na federalnu A i B listu lijekova - kazao je Čamdžić.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.