Na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine zastupnici su potvrdili novi saziv Vijeća ministara BiH.
Novi saziv Vijeća ministara čine predsjedavajuća Borjana Krišto (HDZ) te sljedeći ministri: Ministar finansija će biti Zoran Tegeltija (SNSD), ministar prometa i komunikacija Edin Forto (Naša stranka), ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković (Narod i pravda), ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac (SNSD), ministar sigurnosti Nenad Nešić (DNS), ministar pravde Davor Bunoza (HDZ BiH), ministrica civilnih poslova Dubravka Bošnjak (HDZ BiH), ministar odbrane Zukan Helez i ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić (BH Zeleni-Pokret za državu).
Od deset članova novog Vijeća ministara, samo su dva bila i u prošlom sazivu i to Zoran Tegeltija i Staša Košarac.
U nastavku vam donosimo biografije članova novog Vijeća ministara BiH.
Borjana Krišto - predsjedavajuća Vijeća ministara
Bivša predsjednica Federacije BiH Borjana Krišto je rođena 1961. godine u Livnu. Diplomirala je 1984. na Pravnom fakultetu u Banjoj Luci, a pravosudni ispit je položila u Sarajevu.
Od 1995. godine je članica Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine (HDZ), a od 2015. i zamjenica predsjednika HDZ-a. Krišto je do 1999. radila u livanjskim kompanijama: "Agro Livno", "Guber", "Likom" i "Livno bus". Od 1999. do 2000. godine je bila ministrica pravosuđa i uprave Livanjskog kantona, a do 2002. godine sekretarica Vlade Livanjskog kantona.
Na općim izborima 2002. godine je kao kandidat HDZ-a BiH osvojila mandat u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, ali ga nije preuzela jer je imenovana za ministricu pravde u Vladi FBiH. Na općim izborima 2006. godine izabrana je u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH. U aprilu 2007. je imenovana za predsjednicu FBiH, a od 2011. je bila delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH. Za opće izbore 2014. godine kandidovala se za Predstavnički dom Parlamenta BiH i osvojila mandat. Karijeru u Predstavničkom domu državnog Parlamenta je nastavila i nakon Općih izbora 2018. godine.
Zukan Helez - ministar odbrane
Zukan Helez je zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara. Rođen 1964 godine u Kupresu. Gimnaziju završio u Bugojnu 1983. godine, a Prirodno-matematički fakultet u Sarajevu 1988.godine. Radio je kao profesor u Skender Vakufu, a od maja 1992.godine bio pripadnik Armije RBiH. Nakon demobilizacije radio u više srednjih škola: MTŠ Donji Vakuf, SŠC Bugojno i Gimnazija u Bugojnu. U Italiji, Njemačkoj i Francuskoj učestvovao na međunarodnim seminarima u projektu reforme srednjeg obrazovanja.
Član je Glavnog odbora SDP-a, a za potpredsjednika KO SDP SBK izabran 2003.godine, a predsjednik KO od 2005.godine, član Predsjedništva SDP BiH.
Imao je čak četiri mandata u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH. Prvi mandat u Predstavničkom dom Parlamenta FBiH od 2000. – 2002.godine, drugi mandat od 2002. – 2006.godine, treći mandat od 2006. – 2010. godine, četvrti mandat od 2014. do 2018. godine. U periodu nakon izbora 2010. godine bio je ministar boraca FBiH, a nakon 2018. godine je postao zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Govori ruski i engleski jezik.
Zoran Tegeltija - ministar finansija
Drugi zamjenik Zoran Tegeltija je rođen u Mrkonjić Gradu 1961. Po završetku gimnazije, seli se u Sarajevo gdje završava Ekonomski fakultet. Magistrirao je sa 45 godina, a doktorirao dvije godine kasnije, 2008.
Tegeltija je član Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) od 1998. godine. Dvije godine kasnije je postao član Glavnog odbora i predsjednik Općinskog odbora Mrkonjić Grad.
Prije političkih funkcija obnašao je rukovodeća mjesta u javnim institucijama. Radio je na pozicijama šefa i načelnika u Republičkoj upravi javnih prihoda RS i Republičkoj upravi carina RS. Tegeltija je 2000. godine izabran za vijećnika u Skupštini općine Mrkonjić Grad. Istovremeno je bio i poslanik u Narodnoj skupštini RS. Nakon dvije godine je opet bio kandidat za isto mjesto, ali nije dobio novi mandat.
2004. godine je izabran za načelnika Mrkonjić Grada, a četiri godine kasnije ga je obnovio. 2010. godine napušta poziciju načelnika i biva imenovan za ministra finansija RS u Vladi Aleksandra Džombića. Mandat je dobio i 2013. godine u vladi Željke Cvijanović. Krajem 2010. godine odgovara na poziv mandatara Vlade RS Aleksandra Džombića, i postaje entitetski ministar finansija. Mandat obnavlja 2013. godine, u vladi koju vodi Željka Cvijanović.
Na općim izborima 2014. godine je bio kandidat za poslanika u Narodnoj skupštini RS. Osvojio je mandat, ali je ostao u izvršnoj vlasti na poziciji ministra finansija RS-a, sve do 2018. kada je ponovo osvojio mandat u Narodnoj skupštini RS. U decembru 2019. godine imenovan je za predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH.
Elmedin Konaković - ministar vanjskih poslova
Elmedin Konaković novi je ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine. Aktuelni predsjednik Naroda i pravde rođen je u Sarajevu 1974. godine. Diplomirao je na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja u Sarajevu na Odsjeku za menadžment u sportu.
Konaković u politiku ulazi 2004. godine kao član SDA. Iste godine je izabran u Općinsko vijeće Općine Centar Sarajevo. Četiri godine kasnije kandidirao se za načelnika Općine Centar, ali nije izabran, da bi dvije godine poslije ušao u Skupštinu Kantona Sarajevo, te postao predsjednik Kluba poslanika SDA.
Poslije Općih izbora u martu je 2015. imenovan za premijera Kantona Sarajevo. Početkom 2018. godine podnio je ostavku an sve stranačke funkcije, te napustio SDA, da bi ga u martu smijenila Skupština KS.
Potom je osnovao stranku pod nazivom „Narod i pravda“. Na Općim izborima 2018. godine osvojio je poslanički mandat, a na konstituirajućoj sjednici izabran je za predsjedavajućeg Skupštine KS, a s te funkcije je smijenjen u januaru 2020. Delegiran je u Dom naroda Parlamenta FBiH u julu 2019. godine.
Na oktobarskim izborima izabran je na funkciju zastupnika u Parlamentu FBiH, gdje je bio do prihvatanja ministarske pozicije.
Nenad Nešić - ministar sigurnosti
Nenad Nešić, predsjednik Demokratskog saveza (DNS) naslijedit će na svojoj funkciji Selmu Cikotića.
Nešić je na Pravnom fakultetu u Novom Sadu stekao je zvanje diplomiranog pravnika. Član je DNS-a od 2014. godine, a 2020. je postao predsjednik stranke. Od 2006. do 2007. godine bio je pripravnik u Centru javne bezbjednosti Istočno Sarajevo. U toj se instituciji njegova karijera i nastavlja: do 2014. godine radio je kao inspektor kriminalističke policije.
U periodu od 2016. do 2020. godine obavljao je funkciju v.d. direktora Javnog preduzeća „Putevi RS“. Na Općim izborima 2018. godine osvojio je mandat u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Vlasnik je firme N-Group u Istočnom Sarajevu.
Staša Košarac - ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa
Staša Košarac je jedini mistar koji će ostati na istom ministarskom mjestu kao i u prošlom sazivu.
On je diplomirao 2014. godine na Fakultetu za poslovno-industrijski menadžment u Beogradu. Košarac je član Glavnog odbora Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). Prije ulaska u politiku bio je izvršni direktor višegradske firme Admiral komerc.
Prvu javnu funkciju je dobio sa 25 godina kao vijećnik u Skupštini Opštine Višegrad. Već 2004. godine osvaja mandat u Narodnoj skupštini RS, a dvije godine kasnije postao je predsjedavajući Kluba srpskog naroda u Vijeću naroda RS-a. Istu funkciju od 2010. godine vrši u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Košarac se na općim izborima 2014. godine kandidovao za zastupnika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i osvojio je mandat, što je uspio obnoviti i četiri godine nakon toga.
U decembru 2019. godine imenovan je za ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Dubravka Bošnjak - ministrica civilnih poslova
Dubravka Bošnjak. Facebook
Dubravka Bošnjak. Facebook
Dubravka Bošnjak je relativno nepoznato ime u svijetu politike. Rođena je 1976. godine u Sarajevu. Fakultet kao i postdiplomski magistarski studij iz oblasti računovodstva i revizije završila je na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Zvanje doktora ekonomskih nauka stekla je 2013. godine, nakon uspješno odbranjene disertacije o temi savremenih modela procjene finansijske pozicije preduzeća.
Profesionalna karijera joj obuhvata značajno iskustvo u trajanju od 20 godina, od čega 15 godina rada u bankarstvu. Obavljala je poslove direktorice Sektora kredita i plasmana u Investicijskoj banci Federacije Bosne i Hercegovine i poslove Izvršne direktorice za za istraživanje, razvoj i kreditiranje u Razvojnoj banci Federacije Bosne i Hercegovine.
Od 2013. godine docentica je na Fakultetu poslovne ekonomije za užu naučnu oblast: Računovodstvo i revizija (predavač na predmetima : Finansijsko računovodsvo, Menadžersko i troškovno računovodstvo, Analiza bilansa stanja i bilansa uspjeha i Međunarodni standardi finansijskog izvještavanja) Univerziteta “Vitez”.
Učestvovala je u raznim stručnim projektima (konferencije, predavanja, konsalting) prilikom čega je ostvarena saradnja s Ekonomskim institutom u Sarajevu, Nacionalnom alijansom za lokalni ekonomski razvoj RS i privatnim konsultantskim kućama.
Certificirana je računovotkinja, ovlašteni revizor, te autorica više naučnih i stručnih radova koji su objavljeni u univerzitetskim i stručnim časopisima.
Sevlid Hurtić - ministar za ljudska prava i izbjeglice
Sevlid Hurtić je na funkciju ministra za ljudska prava i izbjeglice bio predložen kao kompromis Osmorke i SNSD-a. Zanimljiv je Hurtićev politički put. On je u samoj jednoj godini ušao kao zastupnik u NSRS, potom je bio i ministar u novoj vladi RS, da bi nekoliko dana kasnije postao ministar u državnoj vladi.
Hurtić je diplomirao na Ekonomskom fakultetu, te 2015. godine stiče zvanje magistra iz oblasti menadžmenta. Iste godine upisuje doktorske studije i 2019. godine doktorira.
Bio je odbornik u Gradskoj skupštini Doboj, njen predsjednik Skupštine i na posljednjim izborima izabran je za poslanika u Narodnoj skupštini RS.
Osnivač je stranke BH Zeleni, koja je bila dio Pokreta za državu.
Davor Bunoza - ministar pravde
Davor Bunoza je kao prijedlog HDZ-a došao kao prepoznatljivi pravni stručnjak, koji ima iskustvo u advokaturi.
Nije dostupno puno informacija o njegovoj političkoj karijeri, a ono što je poznato je njegov profesionalni put.
Poznato je da je od 2006. do 2007. radi u Zajedničkom advokatskom uredu Sesar-Ćurić-Miletić. Onda je od 2007. do 2011. radio u Udruženju „Vaša prava BiH“, da bi potom radio u svojoj advokatskoj kancelariji.
On je 2015. godine otvorio zajednički advokatski ured "Paponja – Bunoza".
Edin Forto - ministar prometa i komunikacija
Edin Forto, predsjednik Naše stranke nakon funkcije u premijera KS okušat će se i u državnoj vladi.
Forto je po struci magistar ekonomskih nauka.
Na fakultetu za međunarodne poslove na Univerzitetu Kolumbija radio je kao politički analitičar u ''Eurasia Groupu'', konsultantskoj firmi u Njujorku.
Nakon tog angažmana, vraća se u Sarajevo i radi u građevinskom sektoru, gdje provodi više od deset godina na rukovodećim poslovima u upravljanju, proizvodnji i prodaji.
Od 2009. godine je u Našoj stranci volonterski radio na pitanjima privrede i ekonomije, kao i organizacije stranke. Na izborima 2014. izabran je za zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo.
Istovremeno delegiran je u Dom naroda Federacije BiH. U maju 2015. na Kongresu stranke izabran je za potpredsjednika Naše stranke, a na posljednjim izborima ponovo je izabran u Skupštinu KS sa 3.428 glasova s treće pozicije na listi svoje političke opcije.
Forto je 4. septembra 2021. godine postao predsjednik Naše stranke nakon što je sa te pozicije odstupio Predrag Kojović.