Građani nekoliko sarajevskih naselja od kraja januara upozoravaju na pojavu stjenica, parazita koji su do polovine 20. stoljeća zadavale glavobolje brojnim zemljama.
Građani u strahu
Ponovo su se pojavile, pa se jedan broj građana pokušava sam izboriti s ovim problemom, dok drugi u pomoć zovu stručnjake.
- Građani su u strahu, jer stjenice mogu predstavljati pravu noćnu moru. Ljudi izbacuju namještaj iz stanova, ali to nije rješenje. Rješenje je pomoć stručnog lica koje će izvršiti i pratiti kompletan tretman – kazao je za “Avaz” Amar Ibrulj iz Komore sanitarih inžinjera FBiH i generalni menadžer savjetodavne agencije za sanitarnu i ekološku zaštitu i sigurnost hrane “Economic Advisor”.
Hrane se krvlju
- Stjenice su beskrilni insekti koji se hrane obično noću i to krvlju čovjeka. To su nametnici od javnog zdravstvenog značaja uglavnom zbog njihovog neugodnog uboda. Mogu predstavljati i ozbiljan zdravstveni problem radi psihološkog stresa uzrokovanog ubodima – pojašnjava Ibrulj.
Građani sami teško mogu do kraja riješiti ovaj problem, jer stjenice žive u pukotinama podova, zidova, stropova, namještaja, ispod lajsni, okova prozora, štokova vrata, ispod tapeta, između rubova i nabora posteljine i madraca, u ramovima slika, uz električne vodove ispod utičnica …
Uredan prostor
- Odrasle stjenice nalikuju sjemenkama jabuke, a možemo ih uočiti po malilm, crnim tačkama koje ostaju od njihovog izmeta, te po krvavim tragovima na posteljini nakon njihovog hranjenja. Što se tiče preporuka, prostori se moraju održavati urednim i čistim. U slučaju da uočimo tragove njihovog prisustva potrebno je odmah pozvati sanitarno – ekološku firmu. Najprije moramo napraviti monitoring vašeg stana, a potom plan za suzbijanje stjenica. U tri faze se rješava problem. Nakon prvog tretmana, drugi tretman se radi nakon sedam, a treći nakon 21 dan. U ta tri rada se rješava problem sa stjenicama – ističe Amar Ibrulj.