Kako bi suzbila inflaciju, Evropska centralna banka (ECB) povećala je dva puta kamatnu stopu prošle godine.
Svaka najava o povećanju kamate izazvala je zabrinutost kod kreditno zaduženih građana koji su kredit podigli s promjenjivom kamatnom stopom, a koja se vezuje za EURIBOR.
Dva posto
Iz Agencije za bankarstvo FBiH kažu da se šest banaka, unutar bankarskog sistema FBiH, odlučilo za usklađivanje nivoa kamatnih stopa za kredite.
- Uvažavajući makroekonomska očekivanja i mjere koje je poduzimala Agencija za bankarstvo FBiH, banke su uglavnom vršile ili će vršiti usklađivanja nivoa kamatnih stopa do nivoa koji ne prelazi 200 baznih poena (dva posto) - naveli su.
Redakciji "Dnevnog avaza" javio se građanin V. M., koji je izrazio nezadovoljstvo ponovnim povećanjem kamate u jednoj od banaka u Sarajevu.
Nemaju izbora
Na početku razgovora nam je kazao da trenutno ima koliko-toliko novca u odnosu na raniji period te da samo može zamisliti kako je ljudima koji dižu kredite da plate režije ili da kupe brašno.
- Ljudi su vrlo malo educirani o onome što potpisuju, nemaju izbora. Ja sam digao tri kredita, od toga mi se dva nalaze u banci koja je podigla kamatnu stopu. Jedan je u iznosu od 20.000 KM, drugi od 3.000 maraka. Oba su na rok otplate od 10 godina. Svi ti krediti su nuđeni po akcijama, a kamatna stopa je varijabilna, što znači da je banka može dizati. Stigla mi je obavijest da se kamata diže i za mart - kaže nam izrevoltirani sugrađanin.
Prepušteni na milost i nemilost
Pitali smo ga za koliko maraka mu je veća rata.
- Za manji kredit mi je prvi put podignuta za pola marke, a za drugi 5,50 KM. I opet je najavljeno dizanje u istom iznosu. Ostalo mi je još pet godina otplate kredita. Ja sam pušten na milost i nemilost banke, nakon svakih šest mjeseci treba da se tresem kad otvorim poštanski sandučić i strepim kolika će mi biti kamata - ističe V. M.