Samo u prošloj godini BiH je platila 6,5 miliona KM naknada za kredite koje je tražila, a odobrena sredstva potom nije koristila. Slična praksa neodgovornog i bahatog odnosa prema građanima, koji u konačnici plaćaju ceh, traje već godinama.
Deset godina
Prema podacima Ministarstva finansija i trezora BiH, naša država konstantno plaća milionske „penale“ za neangažirana sredstva, pa je 2021. godine po tom osnovu platila 10,6 miliona KM. Najviše novca smo dali na kredite EBRD-a i javni prijevoz u Sarajevu.
- Samo bih voljela da tih 6,4 miliona neko zamisli na gomili, da pokuša da ih izbroji ili da ih zaradi. Ima kredita koji su i prije deset godina dogovoreni, ali onda dođe do toga da treba imati projekat, pa ući u realizaciju. Počesto to traje dok ne bude izabran “moj” ponuđač, onaj koga bih ja htio da izvodi radove - kazala je doktorica ekonomskih nauka Svetlana Cenić.
Prema podacima portala Capital.ba, BiH u 2021. godini nije povukla čak 2,4 milijarde maraka, od čega se na kredite EBRD-a odnosi čak 987 miliona maraka. Najviše sredstava koja nisu povučena od EBRD-a stoji za projekt zaobilaznice Doboj na Koridoru 5C, gdje je neangažiran bio 380,1 milion KM.
Svi šute
Nepovučena sredstva BiH je imala i kod Svjetske banke za obnovu i razvoj (WBIBRD), i to 281,3 miliona maraka, od čega 144,8 miliona KM nije povukla FBiH, a 136,5 miliona RS. Po tom osnovu su platili gotovo 600.000 KM.