Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić sastao se, u okviru posjete Republici Hrvatskoj, u Zagrebu sa državnim ministrom regionalnog razvoja i fondova EU Šimom Erlićem, saborskom zastupnicom albanske, bošnjačke, crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine Erminom Lekaj Prljaskaj, te direktorom Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Alenom Tahirijem.
- Na sastanku sa ministrom Erlićem razgovarano je o unapređenju odnosa između dvije zemlje, iskustvima Hrvatske na putu ka EU, ali i mogućnostima korištenja EU fondova putem ovog ministarstva. Također, razgovarano je i o jačanju saradnje u oblastima koje su u nadležnosti ta dva ministarstva, ali i organizaciji završne konferencije o Regionalnom stambenom programu, koja će biti održana u oktobru ove godine u Sarajevu. Poručeno je da je RSP jedini regionalni projekt koji se implementira donatorskim sredstvima i koji je ocijenjen uspješnim - navodi se.
Uspostava međuparlamentarne saradnje
Tokom sastanka sa direktorom Tahirijem generalno se razgovaralo o ljudskim pravima, ali i o operativnim planovima Vlade Hrvatske, u smislu aktivnosti koje treba provesti da bi se poboljšao položaj bošnjačke nacionalne manjine u toj zemlji.
Tokom razgovora sa zastupnicom Lekaj Prljaskaj, kojem su prisustvovali i članovi Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina i voditelj Međuparlamentarne grupe prijateljstva Hrvatska - Bosna i Hercegovina, naglašena je važnost uspostave međuparlamentarne saradnje dvije zemlje, ali i saradnje sa Komisijom za ljudska prava.
Institucionalno rješavanje problema
Nakon sastanka sa zastupnicom Lekaj Prljaskaj, u Saboru je održana i press konferencija.
- Mi smo danas općenito govorili o nacionalnim manjinama. Želim da razgovoramo o svim nacionalnim manjinama koje žive u našoj zemlji i Hrvatskoj. Dogovorili smo da institucionalno rješevamo probleme. Vlada Hrvatske i Vijeće ministara Bosne i Hercegovine će, 20. juna, imati zajedničku sjednicu. Mi ćemo tada da pokrenemo jednu proceduru koja je digla veliku medijsku priču o diskriminaciji univerziteta u Bosni i Hercegovini, gdje je Sveučilište u Mostaru dobilo akreditaciju, a ostali nisu. Mislim da treba razgovarati, da rektori svih univerziteta u Bosni i Hercegovini trebaju doći da razgovaraju i da prođu akreditaciju - kazao je između ostaloga ministar Hurtić, saopćeno je iz Kabineta ministra.