Poslanici Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Jasmin Emrić, Aida Baručija, Šemsudin Mehmedović i Branislav Borenović, koji su dio delegacije Kluba za evropske integracije i sigurnost, jučer su posjetili Privremeni prihvatni centar (PPC) "Lipa" kod Bihaća i Unsko-sanski kanton (USK), s ciljem informisanja o aktuelnoj migrantskoj situaciji i sagledavanja stanja upravljanja migracijama u Bosni i Hercegovini.
Kapaciteti i sadržaji
Poslanici su imali priliku da obiđu PPC Lipa, njegove kapacitete i sadržaje, a kamp koordinator Službe za poslove sa strancima Almin Imamović upoznao je delegaciju s nadležnostima i aktivnostima koje Služba preduzima, kako bi svakodnevno unaprijedila rad PPC "Lipa".
Poslanici su nakon obilaska PPC Lipa zaključili da je stanje upravljanja migracijama u USK daleko stabilnije i organizovanije u uporedbi sa 2019. godinom, kada je delegacija posjetila sve tadašnje privremene prihvatne centre na ovom području.
Uslovi za boravak migranata u PPC Lipa sada su zadovoljavajući i u skladu s međunarodnim standardima, a Služba za poslove sa strancima je i zvanično preuzela upravljanje.
Posjetu USK poslanici su iskoristili i da održe niz sastanaka s predstavnicima kantonalne i lokalne vlasti, kako bi, osim informisanja o stanju migracija, razgovarali o trenutnim izazovima s kojima sa ovaj kanton susreće kada je riječ o nedavnim poplavama koje su na ovom području prouzrokovale velike materijalne štete.
U razgovoru s gradonačelnikom Bihaća Elvedinom Sedićem i njegovim saradnicima poslanici su se upoznali s trenutnim stanjem ove lokalne zajednice i mjerama koje su preduzete, kako bi se stanovništvo odbranilo od poplava, te dobili informacije o tome u kojoj fazi je preliminarna procjena šteta.
Velike štete
U nastavku posjete delegacija se susrela s premijerom USK Mustafom Ružnićem i direktorom Kantonalne uprave civilne zaštite Dževadom Livakovićem, s kojima je razgovarala o trenutnim izazovima i razmjerama štete koja je nastala usljed poplava, a koja se ogleda u velikim štetama na stambenim objektima, putnoj infrastrukturi i poljoprivrednim usjevima.
Prve procjene ukazuju da su posljedice i nastale štete majskih poplava u značajnoj mjeri veće od prošlogodišnjih decembarskih i da je potrebna koordinacija svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini kako bi se one sanirale.