Burno je ovih dana u Stranci demokratske akcije (SDA). Iako je do Kongresa stranke ostalo više od četiri mjeseca, linija okupljena oko Bakira Izetbegovića pod svaku cijenu želi osigurati još jedan mandat lideru ove stranke, kojem se stolica trese već mjesecima.
Plan propao
Izgubio je utrku za člana Predsjedništva, nije ušao u vlast, ostaje mu jedino fotelja lidera stranke!
Prvo je Izetbegović, kako bi što lakše osigurao novi mandat, pokušao na sjednici Predsjedništva stranke „progurati“ priču o Konvenciji, ali je plan propao i dogovoreno je da se ide na održavanje Kongresa. Sada je pitanje koliko će biti Izetbegovićevih protukandidata i ko će mu sve izaći na megdan.
Jedan od njih svakako je dugogodišnji član stranke Šemsudin Mehmedović, koji, kako se Kongres bliži, sve više pada u nemilost Bakira i njegovih junoša.
Safet Softić, potpredsjednik SDA i državni delegat u Domu naroda, rekao je jučer za „Avaz“ da je još rano govoriti o Kongresu, ali da je dobro to što ima više kandidata.
Što se tiče Statuta SDA, on predviđa najmanje dvostruke kandidate za sve funkcije unutar stranke. Statut je to regulirao još davno, na početku osnivanja stranke. Čak je i rahmetli Alija Izetbegović imao protukandidate na kongresima na kojima je biran za predsjednika. Tako da je to statutarna stvar - kaže Softić.
Imaju nastup
Smatra da je već počeo otvoreni sukob na relaciji Izetbegović – Mehmedović, s obzirom na to da su oni etablirani kao kandidati, te se slaže s tim da tu već postoji određeni rivalitet.
- Vidim da imaju svoje nastupe. Ali mislim da su, dok se organizacije stranke koje su zadužene za organiziranje Kongresa ne izjasne, to sve lične kandidature. Teško je reći koliko će biti kandidata. Vidjet ćemo u septembru. Ima dosta vremena. Osim toga, jasne su procedure, a to je da se, prema Statutu, dobije podrška i da baze kažu svoje - navodi Softić.
Spremni na svaki scenarij
Softić je prokomentirao i opasne odluke Milorada Dodika koje u posljednje vrijeme povlači kroz zakon kojim se zabranjuje primjena odluka Ustavnog suda u ovom entitetu.
- On je (Dodik, op.a) time ušao u ofsajd i mislim da je s te tačke stanovišta za sigurnost i mir u BiH vjerovatno najopasnija i najrizičnija situacija od Dejtona do danas. U principu, s ovim što se događa, kada je Dodik u pitanju, moramo biti spremni na svaki scenarij. Ali ono što svi očekujemo jeste da će međunarodna zajednica, prije svega SAD, zaštititi Dejtonski mirovni sporazum, da će ovog siledžiju konačno ukloniti iz politike te naći načina da se to završi - kaže Softić.