Institut za istraživanje genocida Kanada saopćio je da je održana centralna kanadska komemoracija povodom 28. godišnjice od genocida u Srebrenici.
Prvi put sve bosanskohercegovačke organizacije u pokrajini Ontaro, Kanada učestvovali u organizaciji komemoracije.
Također, prvi put bosanskohercegovačke organizacije i zajednice iz Detroita učestvovale u organizaciji.
Bosanci i Hercegovci u Kanadi zajedno sa Kanađanima i prijateljima BiH i prijateljima istine i pravde, zajedno sa Bosancima i Hercegovcima iz SAD se kontinuirano okupljaju u znak sjećanja na genocid u Srebrenici i sjećanja na žrtve agresije u BiH u Vindsoru ispred spomenika žrtvama genocida u Srebrenici.
Odavanje počasti
Kontinuirano odavanje počasti žrtvama genocida je jako važno da bi svijet spoznao i prihvatio historijske, naučne i sudske činjenice o genocidu u Srebrenici. Da bi svijet bolje naučio graditi bolju budućnost sa pobjedom istine i pravde, kao put ka razumijevanju i ozdravljenju posrnule civilizacije.
Kako navode iz Instituta, nažalost sve je više onih koji pokušavaju da revidiraju historiju, presude i naučne činjenice, da negiraju genocid i izjednačavaju žrtvu i počinitelje genocida. Svojim prisustvom na komemoracijima mi hoćemo da pokažemo svijetu da nismo i ne možemo zaboraviti genocid u Srebrenici i zločine počnjene u drugim karjevima BiH. Ali da ni svijet to ne smije zaboraviti. Na nepravdu koja nam je počinjena i na bol i nemoć koju još uvijek osjećamo kada čujemo negiranje genocida, na laži koje se šire i posebno kada znamo da se mnogi počinitelji zločina još uvijek slobodno kreću i slave kao narodni heroji mi poručujemo, uzalud vam je posao, presude internacionalnih sudova se vašim anticivilizacijskim radom ne mogu poništiti.
Poruke sa komemoracije:
Mi ne smijemo zaboraviti, ne smijemo odustati, ne smijemo se umoriti od podsjećanja na nevine žrtve genocida, da se to zlo ne bi nikada više ponovilo nigdje i nikome. Komemoracijama pokazujemo da nismo zaboravili, da osuđujemo zločine i genocid počinjen u Srebrenici i drugim krajevima BiH ali i genocide i zločine počnjene u drugim krajevima svijeta.
Specijalni gost na komemoraciji je bio Brajan Mejs (Brian Masse) član Parlamenta Kanade i veliki prijatelju države BiH i borac za istinu i pravdu. Direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada dr. Emir Ramić je uručio Brajanu Mejsu posebno priznanje Predsjedništva BiH koga je potpisao Denis Bećirović u kome se kaže:
- U ime građana BiH i svoje lično ime, dozvolite da Vam, u svojstvu člana Predsjedništva BiH zahvalim na velikom doprinosu i postignućima, koji dugi niz godina činite za BiH, njegujući kulturu sjećanja. Svi građani i građanke bosanskohercegovačkog porijekla koji žive u Kanadi i mnogi Kanađani mogu posvjedočiti Vašem doprinosu da Kanada proglasi Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, te prizna da je u Srebrenici počinjen zločin genocida. Uprkos velikom otporu da se koristi riječ genocid, Vi niste odustajali od ovog termina i Rezolucija je jednoglasno usvojena u Kanadskom parlamentu 19. oktobra 2010. godine. Proces lobiranja i zalaganja za ovu Rezoluciju je trajao više od godinu dana, a Vaša predanost, zalaganje, integritet i hrabrost su ključni faktori koji su doveli do ostvarenja ovog, za nas veoma značajnog postignuća. Vaš rad na drugoj rezoluciji koja je takođe jednoglasno usvojena u Kanadskom parlamentu, Vaše zalaganje za postojanje stalne izložbe o genocidu u Srebrenici u najelitnijoj muzejskoj ustanovi Kanade, Muzeju za ljudska prava, Vaš rad na izgradnji i otvorenju spomenika žrtvama genocida u Srebrenici u Vindsoru, prvog takvog spomenika u bosanskohercegovačkoj dijaspori, Vaše zalaganje da se u Kanadi obilježava 31. maj kao Svjetski dan bijelih traka i na kraju Vaše opredjeljenje da se krtivično sankcionišu negatori genocida u Srebrenici u Kanadi su uzoran primjer dosljednog poštivanja međunarodnog prava. Uz iskrene želje za Vaše blagostanje i uspjeh, kao i napredak i prosperit građana Kanade primite, poštovani gospodine Mejs, izraze mog ličnog poštovanja.