IZVJESTITELJ EP ZA BIH

Rangel: Podjele i secesionizam najozbiljnija prepreka EU integraciji BiH

U izvještaju je upućen poziv relevantnim institucijama EU za "ciljane sankcije protiv destabilizirajućih aktera u BiH"

Paulo Rangel. European Union

S. S.

11.7.2023

Izvjestitelj Evropskog parlamenta za Bosnu i Hercegovinu Paulo Rangel predstavio je danas u EP Izvještaj za BiH za 2022. godinu. Izvještaj je ranije podržan u vanjskopolitičkom komitetu Evropskog parlamenta (EP), a u njemu se osuđuje "zapaljiva retorika i secesionistička politika rukovodstva entiteta RS."

U izvještaju koji je predstavio Rangel naglašava se da takve aktivnosti destabiliziraju BiH, potkopavaju Dejtonski mirovni sporazum, te da su suprotne evropskim perspektivama BiH i ugrožavaju pristup evropskim fondovima.

Sankcije protiv destabilizirajućih aktera

Također, u izvještaju je upućen poziv relevantnim institucijama EU za "ciljane sankcije protiv destabilizirajućih aktera u BiH".

Osuđuje se i "zlonamerno uplitanje trećih stranih aktera u BiH", s posebnim naglaskom na rusku destabilizaciju zapadnog Balkana.

Rangel je rekao da je dodjeljivanjem statusa kandidata i formiranjem vlasti, Bosna i Hercegovina dobila ključnu priliku da prevaziđe blokade, odbaci destabilizaciju, provede reforme i krene naprijed na putu prema EU koji njeni građani žele i zaslužuju.

U Izvještaju je pohvaljena i brza implementaciju rezultata općih izbora u oktobru 2022. godine i imenovanje nove vlade na državnom nivou.

U njemu se posebno podvlači da zapaljiva retorika i secesionističke akcije rukovodstva Republike Srpske destabiliziraju BiH, da su u suprotnosti s njenom EU perspektivom i ugrožavaju pristup EU fondovima.

Poricanje genocida nije prihvatljivo

Ponovo se potvrđuje podrška mandatu Ureda visokog predstavnika u jačanju stabilnosti i demokratskih procesa u BiH i operaciji EUFOR-a Althea za vojne aspekte u nadgledanju implementacije Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Rangel je podvukao da uprkos pozitivnom napretku BiH, "ne možemo zanemariti glavnu prepreku integraciji u EU".

- Na dan kada obilježavamo genocid u Srebrenici, kada ističemo važnost jedinstva i pomirenja, moramo osuditi eskalaciju, opasnu i secesionističku retoriku Milorada Dodika i rukovodstva RS. Poricanje genocida nije prihvatljivo, podrivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma nije prihvatljivo, podrivanje ustavnog poretka nije prihvatljivo, dodjela ordenja Vladimiru Putinu nije prihvatljiva. Jasno je da su podjele i secesionizam najozbiljnija prepreka EU integraciji Bosne i Hercegovine - upozorio je Rangel u predstavljanju svog izvještaja.

O ovom dokumentu zastupnici će glasati u nastavku plenarne sjednice Evropskog parlamenta u srijedu, 12. jula, kada bi on treba postati i zvanična Rezolucija EP.

Rezolucije nisu pravno niti politički obavezujuće za evropske institucije niti za države članice Evropske unije.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.