Bivši slovenski premijer Miro Cerar bio je deseta osoba na toj funkciji od nezavisnosti te zemlje.
Cerar je bio premijer koalicijske Vlade Slovenije od jula 2014. do marta 2018. godine. U septembru 2018. je izabran za ministra vanjskih poslova.
Za vrijeme dok je obnašao funkciju premijera Slovenije dao je ekskluzivni intervju za "Dnevni avaz" gdje je isticao podršku te zemlje Bosni i Hercegovini na njenom EU putu.
To je bio prvi intervju slovenskog premijera za jedan bh. medij nakon imenovanja. U nastavku vam donosimo tekst objavljen 30. oktobra 2015. godine.
- Slovenija podržava članstvo BiH u Evropskoj uniji, ali je jasno da će biti vrlo važno da ispuni sve propisane uvjete. Nadamo se da će vaša zemlja uspješno provesti neophodne reforme, a mi smo spremni da nastavimo pomagati BiH na putu ka EU, kaže u ekskluzivnom intervjuu za „Dnevni avaz“ Miro Cerar, premijer Slovenije.
Velika napetost
Ovo je prvi intervju slovenskog premijera za jedan mediji u BiH otkako je prošle godine imenovan za mandatara. Stručnjak za ustavno pravo, bivši profesor na Pravnom fakultetu u Ljubljani i niz godina pravni savjetnik poznatih advokatskih kuća i kompanija, u otvorenom razgovoru za „Avaz“ govori i migrantskoj krizi koja potresa Sloveniju, ali i članstvu BiH u Evropskoj uniji i NATO-u.
Ovaj vrsni poznavalac prilika na Balkanu, koji je već danima u fokusu evropske i svjetske javnosti zbog snažnog interesa Slovenije da zaštiti svoju granicu nakon velikog priliva izbjeglica iz Sirije u ovu državu, dotakao se i novog zaokreta na bh. političkoj sceni.
U posljednje vrijeme velika je napetost između Slovenije i Hrvatske kada su u pitanju izbjeglice iz Sirije. Nedavno ste izjavili da komunikacija između ove dvije države, kada je u pitanju migrantska kriza, uopće ne po stoji. Kako mislite da će se riješiti ova situacija, mnogo je izbjeglica stiglo u Sloveniju?
- Hrvatska je, nažalost, slala izbjeglice na granicu sa Slovenijom bez prethodne najave, rukovodeći se ulaskom preko zelene granice, to je nepotrebno i teško za rad slovenskih vlasti u primanju izbjeglica i brige za njih. Ali, odnosi s Hrvatskom malo su se poboljšali nakon eurobalkanskog samita prije nekoliko dana u Briselu. No, Hrvatska je u međuvremenu najavila dolazak novih izbjeglica, ali i dalje se s hrvatskim vlastima ne mogu dogovoriti o njihovom broju. Nadamo se da će biti poboljšana saradnja s Hrvatskom u tom pogledu, jer će Slovenija biti prisiljena na akciju.
Kako gledate na promjenu političkih prilika u BiH? Mislite li da je vrijeme da BiH preda aplikaciju za članstvo u EU?
- Slovenija podržava članstvo BiH u Evropskoj uniji, ali je jasno da će biti važno za BiH da ispunjava propisane uvjete, kao i druge zemlje, uključujući i Sloveniju.
Nadamo se da će BiH uspješno provesti neophodne reforme, a mi smo spremni da nastavimo pomagati. Aplikacija za članstvo u EU proceduralni je potez, formalnost koja sama po sebi ne daje nikakve garancije. Ali, prilikom odlučivanja o podnošenju zahtjeva posebno je važno da takav zahtjev naiđe na pozitivan odgovor od institucija EU i država članica.