Iz Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH za danas u 18 sati najavljeno je “mirno okupljanje građana za odbranu RS”, koja bi se trebala desiti na nekoliko lokacija u Bosni i Hercegovini. Protesti i blokade organiziraju se u znak podrške predsjedniku RS Miloradu Dodiku i v.d. predsjednika „Službenog glasnika RS“ Milošu Lukiću, protiv kojih je Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu, a nakon što je MUP KS, iz sigurnosnih razloga, zabranio okupljanje ispred Suda i Tužilaštva BiH u Sarajevu.
Okupljanje će biti održano u Doboju, Loparama, Istočnom Sarajevu i Nevesinju. Na najave blokada entitetske crte oštro je reagirao ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak. On je kazao da će takva okupljanja biti spriječena.
Sve mjere
- Kratko i jasno - mi to nećemo dozvoliti. Oni ne smiju izaći, ne smiju to uraditi i sve što je u skladu sa zakonom mi ćemo poduzeti. Ako neko postupi nezakonito, mi ćemo poduzeti sve mjere i radnje da ih sklonimo s tih pozicija. Dat ćemo do znanja da se niko ne može zezati s državom i nezakonito ponašati - kazao je Isak.
Direktor Centra za sigurnosne studije BiH Denis Hadžović smatra da se u ovom slučaju ne može govoriti o ugrožavanju Dejtonskog sporazuma.
- Ipak je ovo okupljanje građana koji iskazuju svoj protest, uprkos tome što on ima političku konotaciju. Naravno, policija nakon završetka okupljanja treba uspostaviti normalan protok saobraćaja i kretanja u tim dijelovima – naveo je Hadžović.
Stručnjak za sigurnost Nedžad Ahatović, međutim, upozorava da je blokada saobraćajnica između dva entiteta protuzakonita radnja koja podliježe Krivičnom zakonu BiH.
Sigurnosni zadaci
- Nadležnost po tom pitanju dijele entitetski MUP-ovi, koje koordinira Ministarstvo sigurnosti BiH, jer je ovo državno ministarstvo nadležno za organizaciju i usaglašavanje entitetskih MUP-ova i MUP-a Distrikta Brčko u ostvarenju sigurnosnih zadataka u interesu BiH. Ministar, prema potrebi, može entitetskim MUP-ovima predložiti uključivanje i SIPA-e, OSA-e, Granične policije i Direkcije za koordinaciju policijskih tijela u BiH – pojasnio je Ahatović.
Dodaje da je u redoslijedu poteza i hijerarhiji, zavisno od stepena opasnosti, sljedeća stepenica Predsjedništvo i Parlament BiH, koji odobravaju upotrebu Oružanih snaga, u skladu sa Zakonom o odbrani BiH.
U skladu s Aneksom 1A Dejtonskog sporazuma, EUFOR ima pravo “pratiti i sprečavati ometanje kretanja civilnog stanovništva, izbjeglica i prognanika, te na primjeren način reagirati na namjerno nasilno ugrožavanje života i osoba”.
Nema nadležnost
Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević (SNSD) pozvao je građane na izlazak na "međuentitetske linije" u Doboju, Istočnom Sarajevu, Loparama i Nevesinju, te je na press konferenciji upitao kako bi bilo da se u RS nekom od Bošnjaka zabrani neko okupljanje.
Obratio se i federalnom ministru unutrašnjih poslova Rami Isaku, koji je kazao kako država nipošto neće dozvoliti takva okupljanja. Kovačević je rekao da Isak nema nadležnost da radi bilo šta na teritoriji RS.