Podizanje optužnice protiv direktora „Bosnalijeka“ Nedima Uzunovića i njemu bliskih osoba, a zbog malverzacija u i oko najveće farmaceutske kompanije u BiH, pokazuje da pravosuđe u ovoj zemlji, ipak, nešto radi. Sporo i dugo je trajala priprema optužnice, ali njeno konačno podizanje budi nadu u konačan obračun s teškim privrednim kriminalom i visokom korupcijom u bh. društvu.
Otrgnuti centar moći
Istovremeno zabrinjava da su druga tijela nadležna za zakonitost poslovanja u BiH potpuno zakazala. Prvenstveno se to odnosi na kompromitiranu Komisiju za vrijednosne papire FBiH, koja je odavno otrgnuti centar finansijske i svake druge moći i kojoj se, između ostalog, spočitava da je i u slučaju „Bosnalijeka“, narodski kazano, zažmirila na oba oka.
Zamjenik predsjednika Komisije za vrijednosne papire Federacije BiH Matej Živković, koji je teško ranjen u pokušaju atentata na njega u Sarajevu prije više od godinu, dao je prije nekoliko mjeseci opširan iskaz Tužilaštvu BiH u kojem je iznio ozbiljne optužbe na račun svojih kolega u Komisiji, a mahinacije u njenom radu navodi kao motiv za napad na njega.
Živković u svom šokantnom iskazu podsjeća da je upravo u vrijeme pokušaja atentata na njega, koji do danas nije razriješen, intenzivno sarađivao s tužilaštvima i SIPA-om na slučajevima iz svoje ekspertize i nadležnosti Komisije za vrijednosne papire FBiH. Riječ je o slučaju „Bosnalijek“, pred Državnim i Kantonalnim tužilaštvom, i slučaju „Profit“, koji se vodi u Kantonalnom sudu u Sarajevu.
Posebno je pitanje do kada će Parlament Federacije BiH, najviše tijelo zakonodavne vlasti u ovom entitetu, tolerirati samovolju i zabrinjavajuće “sljepilo” članova Komisije za vrijednosne papire. Naime, te članove biraju upravo federalni zastupnici.
Uzdrmano tržište kapitala
Svojim sumnjivim aktivnostima, o kojima je svjedočio i zamjenik predsjednika Živković, Komisija ozbiljno kompromitira tržište kapitala u Federaciji. „Bosnalijek“ je primjer da ne rade svoj posao i ne štite zakonitost na tržištu kapitala.
Ima li posla za pravosuđe i u samoj komisiji, vidjet će se uskoro, ali načinjena šteta je nepovratna. Povjerenje u tržište kapitala odavno je izgubljeno, baš kao i brojne potencijalne investicije. Ulagači traže upravo ono što Komisija za vrijednosne papire Federacije BiH ne osigurava, a to su stabilnost i povjerenje u tržište kapitala.
Slijedi i optužnica zbog mahinacija dionicama?
Prema neslužbenim informacijama, upravo će mahinacije dionicama „Bosnalijeka“ biti predmetom druge optužnice koja bi uskoro trebala biti podignuta protiv Uzunovića i drugih. Tada će i Komisija za vrijednosne papire FBiH, u kojoj godinama vedre i oblače kadrovi SDA, morati položiti račune javnosti i jedinoj instituciji koja ima, na papiru makar, nadležnost nad njom – Parlamentu Federacije BiH.
Advokat Nezirić: Živković se još nije vratio na posao jer mu je ugrožena sigurnost
"Avazu" se javio i advokat Sanel Nezirić, koji zastupa Živkovića. On nas je informirao da se Živković nije vratio na posao u Komisiju jer je, kako je naveo, njegova sigurnost ugrožena.
- Nije moguć njegov povratak i svaki njegov dolazak u Sarajevo je popraćen sigurnosnim mjerama nadležnih policijskih i sigurnosnih agencija.Tačno je da sam kao pravni savjetnik, zahtijevao prvo da se gospodinu Živkoviću omogući rad sa sigurne lokacije, ali je odlukom Komisije to onemogućeno, pa je, u konačnici, od 16. marta ove godine, po okončanju bolovanja, gospodinu Živkoviću uskraćena i plaća i druga primanja iz radnog odnosa - naveo je advokat Nezirić.
Dodao je da je Živkoviću uskraćen i pristup službenom mailu, informacije o sjednicama Komisije, iako se radi o imenovanom zvaničniku, na funkciji zamjenika predsjednika Komisije, a ne zaposleniku ili državnom službeniku.