Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine nedavno je usvojila izmjene Zakona o ombudsmenu za ljudska prava koje se odnose na proširivanje nadležnosti kroz uvođenje preventivnog mehanizma.
Izmjenama zakona precizirana je i obaveza održavanja redovnih i tematskih konsultacija sa predstavnicima organizacija civilnog društva, međunarodnih organizacija, s nezavisnim ekspertima i akademskom zajednicom, ali i finansijska nezavisnost Ombudsmena Bosne i Hercegovine.
- U skladu s Konvencijom protiv mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja propisano je obavljanje poslova preventivnog mehanizma za sprečavanje torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka i kazni u Bosni i Hercegovini - pojasnili su iz Institucije ombdusmena BiH.
Preporuke za nadležne organe
Poslovi preventivnog mehanizma odnose ne na posjete i obilaske mjesta u kojima se nalaze ili bi se mogle nalaziti uhapšene osobe ili osobe kojima je ograničeno kretanje u BiH zbog povećanja stepena njihove zaštite od torture i drugih oblika surovih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kazni.
Predviđeno je da Institucija ombdusmena koja brine o ljudskim pravima osigura preporuke za nadležne organe vlasti u BiH zbog poboljšanja postupanja prema uhapšenim osobama i osiguranju potrebnih uvjeta u kojima se oni nalaze.
Institucija je zadužena i za davanje prijedloga i primjedbi na zakone i druge propise zbog zaštite i unapređenja ljudskih prava i sloboda uhapšenih osoba te saradnju s Podkomitetom Ujedinjenih naroda za prevenciju torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka i kazni.
Obilasci bez prethodne najave
Izmjenom zakona, navode iz Institucije ombdusmena u razgovoru za Fenu, precizirano je da ombudsmeni imaju ovlaštenja bez prethodne najave obilaziti mjesta u kojima se nalaze uhapšene osobe, pregledaju prostorije u kojima se nalaze, slobodno pristupaju podacima o mjestima u kojima se nalaze te osobe, kao i da da bez prisustva službene osobe razgovaraju sa uhapšenima osobama, ali i drugim osobama koje mogu dati odgovarajuće informacije u vezi sa sumnjom na kršenja ljudskih prava u organu ili ustanovi koju obilaze.
Osim toga, pojašnjavaju, da za obavljanje poslova koji zahtijevaju stručna i posebna specijalistička znanja, ombudsmeni mogu uključiti i druge nezavisne stručnjake iz akademske zajednice i drugih odgovarajućih oblasti, kao i predstavnike organizacija civilnog društva.
Proaktivno djelovanje
Također, Godišnji izvještaj o radu Ombudsmena Bosne i Hercegovine sadržavat će posebno poglavlje o funkcioniranju preventivnog mehanizma sa odgovarajućim preporukama, kazali su.
- Bitno je napomenuti da su ombudsmeni ovu aktivnost obavljali i ranije, zavisno od potreba, kao vid proaktivnog djelovanja jer nije postojalo propisano ograničenje za njeno nečinjenje, ali sada je ovo propisano kao zakonska obaveza čime je i Zakon izjednačen zakonskim rješenjima u regionu a koji uređuju ovu oblast - istakli su.
Na kraju su zaključili da je novina i finansijska nezavisnost ombudsmena Bosne i Hercegovine te da ona obuhvata funkcionalnu nezavisnost ombudsmena Bosne i Hercegovine i njegovo funkcioniranje bez dodatnih uvjetovanja.