Zbog duboke krize i podjela u zemlji BiH je, nažalost, ponovo tema svjetskih medija. Britanski BBC prije nekoliko dana prenio je upozorenje Ujedinjenih naroda, a pojedini sagovornici jednog od najutjecajnijih medija u svijetu upozorili su da sve u BiH danas izgleda slično kao 90-ih godina prošlog stoljeća.
Nema sukoba
Uz proteste koji se povremeno organiziraju na entitetskoj crti i kampanju Dodikovog režima, mnogo je razloga da se upitamo mogu li sukobi u našoj zemlji biti obnovljeni?!
- Realno, situacija je veoma ozbiljna, ali ne u smislu da će se ponoviti 1992.–1995., kada je postojalo direktno sukobljavanje JNA - kasnije VRS - s civilnim stanovništvom i ARBiH, u jednom periodu i s HVO-om. U sadašnjem vojno-političkom okruženju u svijetu ne može doći do sukoba naroda, nego će doći do krize i pozicije koja je kompleksna - kaže vojni analitičar Berko Zečević.
On podsjeća da kriza u BiH traje praktično od 1995., ali da nije bila toliko izražena, jer su se problemi rješavali unutar užeg kruga ljudi na vlasti.
Bilo spremno
S jačanjem demokratije, ali i promjenama društvenog i sigurnosnog okruženja na Balkanu, jačaju tendencije da se dovrši proces započet ratom.
- Krajem 2021. godine sve je bilo spremno da gospodin Dodik i njegova ekipa pokušaju da izvrše unutrašnji udar na preustroj BiH u prvoj fazi, a zatim da stvore preduvjete za pripajanje entiteta RS Srbiji. Kriza u Ukrajini definitivno je potisnula te tendencije, veoma brzo je on vidio da se njegova očekivanja da će Rusija brzo završiti situaciju u Ukrajini ne ostvaruju i da, kako vrijeme odmiče, pozicija Ukrajine jača. Jača i svijest u Evropi da Rusija prelazi u novu fazu svog ekspanzionizma i stvaranja zone utjecaja u Evropi i, vjerovatno, u dijelu Azije. Dodik sada gubi strpljenje - dodaje Zečević.