Predsjednica Udruženja "Pokret majki enklave Srebrenica i Žepa" Munira Subašić obratila se danas u Srebrenici povodom obilježavanja 20. godišnjice od zvaničnog otvaranja Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari, podsjećajući na put kojim su prošle majke do utvrđivanja istine.
Napomenula je da su upravo oni koji su izgubili svoje najmilije uložili sve napore i cijeli svoj život kako bi pronašli dokaze o stravičnom masovnom ubijanju Bošnjaka u UN-ovoj zaštićenoj zoni Srebrenica koje se pred očima svijeta dešavalo u julu 1995. godine.
Iskopavanja i ekshumacije
Podsjetila je da su nakon rata počela iskopavanja i ekshumacije brojnih ubijenih Bošnjaka, a onda je provedena anketa među Srebreničanima o tome gdje žele da ukopaju svoje najmilije, kada je 12.500 njih kazalo da žele da ih ukopaju na mjestu gdje su se posljednji put s njima vidjeli.
Tako je i nastalo mezarje u Potočarima, a Subašić danas kaže da je na prvoj kolektivnoj dženazi, kada je ukopano više od 600 osoba, zapravo bi najmasovniji povratak u istočnu Bosnu, kada su se njihova djeca, ne nogama nego u tabutima, vratila u Potočare.
Osnivanje Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari je, kaže Subašić, jedinstveno mjesto sjećanja za koje su se borile upravo majke i članovi porodica ubijenih u genocidu.
Sjećanje na ubijene
- Na otvaranje smo pozvali tadašnjeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Bila Klintona, a s njim su došli svi svjetski mediji, svjetski dužnosnici koji su svjedočili otvaranju Centra - podvukla je Subašić.
Kaže da je najvažnije sada budućim generacijama ostaviti sjećanje na ubijene kako bi i oni istrajali u borbi protiv negiranja na sudovima utvrđenih činjenica o počinjenim zločinima.