Okrugli sto dekana javnih ekonomskih fakulteta u Bosni i Hercegovini o temi „Ekonomski fakulteti u BiH: uloga, budućnost, izazovi“, održan je na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, u sklopu obilježavanja 71. godišnjice osnivanja ove visokoškolske ustanove.
Nužnost kontinuiranog ulaganja
Dekanesa ovog fakulteta Jasmina Selimović kazala je da je visoko obrazovanje danas, nažalost, u vrlo lošoj poziciji „zato što smo svi mi u obrazovanju, ne samo visokom nego i na ostalim nivoima obrazovanja, vrlo često alat putem kojeg se drži izvjestan socijalni mir“.
Ona je istaknula da se u obrazovanje mora mnogo ulagati, u nauku se mora mnogo ulagati, ukoliko se želi da rezultati budu dobri.
- Čini mi se da obrazovanje u Bosni i Hercegovini, nažalost, nije spremno da krene naprijed nekim velikim koracima, još nismo spremni da se uhvatimo u koštac sa svim onim što su moderni trendovi, s demografskom slikom koja nam, nažalost, ne ide u prilog i s novim sistemom obrazovanja - navela je Selimović.
Okupiti se oko istog cilja
Prema njenim riječima, više formalno obrazovanje u svijetu nije toliko važno. Sad se više pita šta znate da radite i koliko dobro to znate raditi.
- Mnogo se ulaže u obrazovanje ljudi koji izvode nastavu, u nove nastavne planove i programe, a bojim se da mi u BiH, nažalost, toga do kraja nismo svjesni - kazala je Selimović.
Dodala je da je današnji okrugli sto pokušaj da oni koji se bave ekonomijom i biznisom, što je jedna od vitalnih grana svakog obrazovnog sistema, pokušaju zajednički napraviti korake naprijed, dogovoriti neke zajedničke aktivnosti, „da ne djelujemo kao pojedinačni, izolovani fakulteti nego da idemo zajedno“.
- Ako se zajedno okupimo oko istog cilja, vjerujem da rezultati mogu biti mnogo bolji, nego da pojedinačno to svako od nas radi - smatra Selimović.
Zajednički rad
Napomenula je da je Ekonomski fakultet u Sarajevu jedini međunarodno akreditirani fakultet u BiH i to ih svrstava među pet posto najboljih poslovnih škola i fakulteta u svijetu.
- Mi smo, prema međunarodnoj akreditaciji, u tom društvu najboljih. Međutim, mi sami za sebe niti možemo, niti trebamo. Kad se okružimo partnerskim kolegama, ostalim javnim fakultetima iz BiH, a nas je osam, mislim da možemo zajedno, dijeljenjem iskustva i znanja, ići naprijed mnogo brže - zaključila je Selimović.
Dekanesa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Zenici Ajla Muratović-Dedić ocijenila je da je ovo odlična prilika za saradnju i proširenje saradnje ekonomskih fakulteta, jer oni su nosioci visokog obrazovanja u BiH.
Prema njenim riječima, izazovi zahtijevaju jedan kolektivni odgovor na sve probleme s kojima se susrećemo.
Utjecaj demografskih trendova
- Ekonomski fakulteti se trude i rade, razvijaju saradnju s poslovnom zajednicom, međusobnu saradnju, a sarađuju i s ostalim akterima društvenog života. Stoga, razvijanje saradnje je ono što trebaju da učine i da pokušaju da doprinesu boljoj budućnosti ove zemlje - kazala je Muratović-Dedić.
Dekan Ekonomskog fakulteta u Istočnom Sarajevu Marko Đogo ocijenio je da stanje, generalno, u društvu nije baš zadovoljavajuće, pa tako i na ekonomskim fakultetima.
- Svi ti demografski trendovi utječu i na nas. Objektivno govoreći, danas imamo gotovo polovinu studenata manje nego što smo imali prije nekih petnaestak godina. Moramo se boriti, prije svega, sami sa sobom, da podignemo kvalitet ovoga što radimo, kako bismo neke mlade ljude koji razmišljaju napustiti zemlju, ipak, motivirali da ostanu ovdje - istaknuo je Đogo.
Ukazao je na značaj saradnje ekonomskih fakulteta u BiH, kazavši da je ona korisna za sve.