Tim naučnika s Instituta za genetičko inžinjerstvo i biotehnologiju (INGEB) Univerziteta u Sarajevu uradio je i bosanskohercegovačkoj javnosti predstavio prvu 3D rekonstrukciju lica, izgleda čovjeka iz perioda srednjovjekovne Bosne, a na bazi genetičkih informacija iz arheoloških uzoraka.
Skeletni ostaci
Rezultat je to naučnoistraživačkog projekta naziva "Lice srednjovjekovne Bosne" koji su realizirali naučnici s Univerziteta u Sarajevu, predvođeni direktorom Instituta Narisom Pojskićem, kao i profesori: Edin Bujak, Jasmina Čakar, Mirela Džehverović, Amela Pilav, Belma Jusić, Lejla Pojskić, Naida Kadrić-Lojo, Samra Terzić, Ozgur Bulut.
Primarni zadaci istraživanja su bili genetički, antropološki, odontološki, historijsko-arheološki aspekti stanovnika koji su živjeli u Bosni prije nekoliko hiljada godina.
Riječ je o izgledu srednjovjekovnog čovjeka čiji su skeletni ostaci otkriveni u sarkofagu na lokalitetu Potkriž u mjestu Divičani kod Jajca.
Profesor Bujak je podsjetio da su iskopavanja obavljena 2015. godine. Od tada pa do danas dobivaju nove podatke o ljudima koji su živjeli i na toj nekropoli, ali i drugima koje istražuju.
Na pitanje zašto su izabrali ovog čovjeka, Bujak je kazao kako je na osnovu tog sarkofaga bilo moguće zaključiti da je riječ o istaknutijem članu lokalnog plemstva i da su njegovi skeletni ostaci zbog tog sarkofaga bili bolje očuvani, što je doprinijelo da kasnije analize budu lakše obavljene.
- On je živio u periodu 14.i 15. stoljeća u Divičanima, a sahranjen je u sarkofagu ispod zanimljivog stećka bosanskog sljemenaka - rekao je Bujak.
Ovakva rekonstrukcija, dodao je, nastavak je priče, odnosno pokušaj da što više saznamo o životu srednjovjekovnog bosanskog čovjeka, jer su historijski izvori često ograničeni ili rijetki pa tako fali mnogo detalja o životima srednjovjekovnog čovjeka.
- Antropološke i genetičke analize pokazale su da su to naši preci. Rekonstruisan izgled čovjeka to samo potvrđuje - kazao je u izjavi za Fenu prof. Bujak.