Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Majkl Marfi (Michael Murphy) primio je delegaciju organizacija civilnog društva okupljenih oko Deklaracije o ustavnim i drugim reformama BiH na putu u EU i NATO.
Delegaciju su sačinjavali predstavnici udruženja La Benevolencije - Vladimir Andrle, HNV-a BiH - Ivo Komšić, VKBI-ja - Emir Zlatar, Srpskog građanskog vijeća - Rajko Živković, Forum parlamentaraca BiH 1990 - Miro Lazović i apelant pred Evropskim sudom za ljudska prava - Jakob Finci.
Implementacija presuda
Oni su detaljno su upoznali ambasadora Marfi o aktivnostima koje civilno društvo poduzima u kontekstu zahtjeva za bezuslovnu implementaciji svih presuda Evropskog suda za ljudska prava u ustavno-pravni sistem BiH, neophodne primjene odluke Ustavnog suda BiH po pitanju državne imovine, te jasno izražene želje građana BiH na njenom evropskom i NATO putu, a što podrazumijeva demokratizaciju bh. društva i nužnost vladavine prava.
Poseban akcenat stavljen je na zahtjev organizacija civilnog društva da se hitno izvrše izmjene Izbornog zakona BiH u smislu uvođenja modernih izbornih tehnologija i redefinisanja načina izbora, odgovornosti i uloge biračkih odbora u izbornom procesu.
Ambasador Marfi zahvalio je organizacijama na naporima koje čine, istakao značaj i ulogu građana u društvenim procesima te istakao stanovište Ambasade SAD o opredjeljenosti da budu partneri civilnom sektoru jer je to zdrava snaga bh. društva.
-Glas građana čuo je u cijeloj BiH i jasno mu je da očekivanja, zahtjevi i želje građana nisu ni slični onima koje čujemo od većine predstavnika političkih lidera - navedeno je u saopćenju organizacija civilnog društva.
Teritorijalni integritet
Ambasador Marfi je ponovio opredjeljenje i odlučnost Vlade SAD da u punom kapacitetu stoje uz teritorijalni integritet, suverenitet i cjelovitost međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, te da neće posmatrati niti dozvoliti ugrožavanje ovih temeljnih načela od strane bilo kojih subjekata.
Kako je poručio, SAD čvrsto stoji uz visokog predstavnika i podržavaće sve odluke koje su neophodne za civilnu provedbu Deytonskog mirovnog sporazuma, naglašavajući podršku danas prezentiranim zahtjevima civilnog društva o nužnim i hitnim imjenama Izbornog zakona u pogledu uvođenja modernih tehnologija i redefinisanja načina izbora, odgovornosti i uloge biračkih odbora, saopćeno je iz organizacija civilnog društva okupljenih oko Deklaracije o ustavnim i drugim reformama BiH.