Iako svjesni da će imati minimalnu penziju i da taj iznos uglavnom ostaje trajan, ipak, nije rijetkost da se građani odlučuju na prijevremeno penzionisanje.
Pretežno se na taj čin odlučuju oni koji su iz određenih razloga izgubili posao, a godinama poslije se vode u evidencijama nezaposlenih i, u najkraćem, nemaju izbora.
Radni staž
S druge strane, ima i onih koji su „ubrali“ 30-tak godina na svom radnom mjestu i koji iz ličnih motiva ne žele čekati starosnu penziju za koju je neophodno ispuniti jedan od dva uvjeta, a to je 65 godina života i najmanje 15 godina radnog staža. Naravno, u starosnu penziju se može otići i sa 40 godina radnog staža, bez obzira na starosnu dob.
Prema Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju FBiH, u ovoj godini u prijevremenu penziju mogu muškarci koji imaju 63 godine i šest mjeseci te 38 godina i šest mjeseci staža osiguranja. U narednoj, 2025. godini prijevremeno se mogu penzionisati muškarci sa 64 godine i 39 godina radnog staža, a u 2026. se dodaje po šest mjeseci i na godine i na staž.
Drugačiji propisi
Za žene važe drugačiji propisi, pa tako u ovoj godini u prijevremenu penziju mogu one koje su navršile 58 i po godina i 33 i po godine staža. U 2025. godini žene koje se namjeravaju prijevremeno penzionisati trebaju imati 59 godina i 34 godine staža osiguranja i tako redom pridodavanjem po šest mjeseci na životnu dob i staž.
Naprimjer, u 2030. godini uvjet za prijevremenu penziju za žene je 61 i po godina i 36 i po godina staža osiguranja, a u 2034. to su 63 godine i šest mjeseci i 38 godina i šest mjeseci staža osiguranja.