Tužilaštvo BiH je posljednjeg dana 2024. godine, tačnije 31. decembra, podiglo optužnicu protiv Elvisa Keljmendija i Ajlina Ahmića, koji su bili privođeni u akciji "Rez“.
Oni su optuženi za organizirani kriminal i trgovinu narkoticima, a Tužilaštvo BiH je poslalo optužnicu Sudu BiH na potvrđivanje.
Trgovina drogom
Ranije je Tužilaštvo tvrdilo da su Keljmendi, Ahmić i tada uhapšeni Anel Sejfović u periodu između 2019. i 2022. godine na području BiH, Turske, Albanije, Crne Gore, Srbije, Hrvatske i još nekih zemalja EU vršili nabavku, kupovinu, držanje i prodaju opojnih droga, neovlaštenim međunarodnim prijevozom, prijenosom, proizvodnjom i prodajom opojnih droga kanabis, kokain, spid i heroin organizirali grupu za kriminal s ciljem kontinuiranog pribavljanja finansijske dobiti.
Keljmendi: Bio privođen u akciji „Rez“ . Avaz
Keljmendi: Bio privođen u akciji „Rez“. Avaz
Oni su uhapšeni nakon što se razotkrilo da su koristili Sky aplikaciju čije je dešifriranje, kao i Anom aplikacije, odigralo veliku ulogu u otkrivanju kriminalnih grupa u BiH.
Prema novim podacima Tužilaštva Bosne i Hercegovine, u periodu od 2021. do 1. decembra 2024. podignuto je i potvrđeno deset Sky optužnica, protiv ukupno 68 osoba, uključujući tri pravna lica.
Railić: Suđenje još u toku. Tužilaštvo BiH
Railić: Suđenje još u toku. Tužilaštvo BiH
Tim tužilaca zaduženih za Sky predmete su za te tri godine u saradnji s policijskim i sigurnosnim agencijama širom BiH proveli 30-ak akcija koje su rezultirale hapšenjem ili pritvorom 170 osumnjičenih. Riječ je o akcijama „Transporter“, „Diablo“, „Odin“, „Staza“, „Storage 1 i 2“, „Golub, „Golden“ i druge.
Zabilježene su i prve pravomoćne presude, te je 16 optuženih u tri slučaja sporazumno priznalo krivicu. Kazne su se kretale u rasponu od jedne do pet godina zatvora, a novčane sporedne izrečene su u ukupnom iznosu 54.000 KM. Zaplijenjena je i nezakonito stečena imovina ukupne vrijednosti 56.000 KM.
Priznali krivicu
Ukupno je izrečeno 28 godina i 10 mjeseci pravomoćnih kazni zatvora. Najviše njih priznalo je krivicu u predmetu „Staza“, čiji je vođa grupe Dragan Pejović Bosanac. Tako je ovo postao prvi slučaj s dokazima iz aplikacija Sky i Anom na zapadnom Balkanu u kojem je gotovo cijela organizirana grupa, njih 12, potpisala sporazume o priznanju, nakon čega su presude donesene protiv njih postale konačne i obavezujuće.
Orašanin: Još nedostupan. Europol
Orašanin: Još nedostupan. Europol
U toku je suđenje grupi Dalibora Railića, koji se tereti za ubistvo načelnika Sektora kriminalističke policije Prijedor Radenka Bašića.
Nedeljko Lubura, koji je u vrijeme izvršenja krivičnog djela bio visokopozicionirani inspektor MUP-a RS, sporazumno je kažnjen s tri godine zatvora, a Bojan Roguljić je dobio godinu zatvora novčanom kaznom u iznosu 10.000 KM. Igor Bušatlija Ledeni iz Travnika sporazmno je kažnjen na tri godine zatvora i sporednu novčanu kaznu u iznosu 15.000 KM.
Gačanin: Narkobos u Dubaiju. Facebook
Gačanin: Narkobos u Dubaiju. Facebook
Nekadašnji pripadnik Granične policije Vladan Kovačević, nakon sporazumnog priznanja u Sky predmetu “Staza”, osuđen je na kaznu zatvora od tri i po godine.
Među optuženima u Sky predmetima je i nekadašnji savjetnik u Ministarstvu sigurnosti BiH Bojan Cvijetić. U Tom predmetu optuženi su 21 osoba i tri kompanije. Suđenje u Sudu BiH je još u toku. Također je u toku suđenje Radovanu Damjanoviću i Milanu Matkoviću, te grupama čiji su prvooptuženi Saša Ratković i Satko Bibić i Dragan Gajić.
Blokirano i zaplijenjeno blizu šest miliona KM
U okviru Sky predmeta ukupno je zaplijenjeno: opojna droga marihuana u količini 1.670,7 kilograma, više od 90 vozila od kojih su neka procijenjena na više od 200.000 eura, pet skupocjenih satova vrijednosti 100.000 eura i dvije skupocjene mašine za izvođenje građevinskih radova.
Zaplijenjeno više od tonu marihuane. MUP RS
Zaplijenjeno više od tonu marihuane. MUP RS
Također je zamrznuta imovina više od 35 objekata (stanovi, kuće, zemljišta, garaže i poslovni prostori), a izvršena je zapljena gotovine i blokiranje računa u kriptovalutama u iznosu gotovo šest miliona KM.
Bjegunci Ognjen Orašanin Oras i Zlatan Ćuk, koji važi za osobu blisku kriminalnom “škaljarskom klanu”.
Kartel “Tito i Dino”
U aprilu prošle godinje izvedena je akcija “Black Tie 2”, kada su bile privedene 23 osobe zbog potencijalne povezanosti s Edinom Gačaninom, narkobosom iz Dubaija. U pritvoru su jedno vrijeme bili Adnan Smajlović, Sančez Jukić i Aida Halać. U ovom predmetu još nema optužnice.
Grafika Tužilaštva BiH o Sky predmetima. Tužilaštvo BiH
Grafika Tužilaštva BiH o Sky predmetima. Tužilaštvo BiH
Prema navodima Tužilastva, od 2016. do 2021. godine organizirana kriminalna grupa, na čijem je čelu bio Adnan Smajlović, pribavljala je i prala novac koji je stečen trgovinom droge u okviru kartela “Tito i Dino”. Riječ je o organiziranoj kriminalnoj grupi koja je djelovala na području više država među kojima su BiH, UAE, Nizozemska, Belgija, Njemačka, Južna Amerika, Južnoafrička Republika i druge zemlje.