SUD BIH

Tužiteljica Jolović iznijela nevjerovatne tvrdnje: Debevec iz pritvora zvao uposlenicu Suda kako bi sakrila evidencije o uvidu u tajne podatke

Također, iskinute su stranice iz tih evidencija, međutim, odgovornim postupanjem uposlenika sve te stranice su dostavljene Sudu i Tužilaštvu

Mehmedagić i Debevec. Avaz

16.1.2024

U Sudu BiH se održava ročište za produženje pritvora suspendiranom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem šefu OSA-e Osmanu Mehmedagiću, gdje je tužiteljica Bojana Jolović iznijela nove šokantne detalje.

Ona je kazala da je Debevec nakon hapšenja nazvao uposlenicu Suda BiH od koje je tražio da sakrije knjigu evidencije o uvidu u tajne podatke.

Tužiteljica Jolović je navela da su svi uništeni nalozi nosili oznake SUP i SUT, da bi se razlikovali od ostalih naloga.

- Imamo iskaz svjedoka iz OSA-e u kojem navodi da su nalozi uništeni u drugoj polovini novembra 2022. godine. Osumnjičeni Mehmedagić se interesovao da li je sve uništeno "i sa onim na Sudu" raspitivao se da nigdje nema traga. Ako bi izašli na slobodu, nastavili bi s utjecajem na svjedoke. Na početku istrage, kada kreće sakrivanje dokaza u Sudu BiH, u martu 2021. predsjednik Suda BiH donosi odluku da se proglasi državnom tajnom način funkcioniranja tajnim podacima te da su uposlenici dužni da čuvaju državnu tajnu ako ih Tužilaštvo pozove da svjedoči, da oni kažu da ne mogu ništa o tome da govore - ističe Jolović.

Zašto bi neko zakonske procedure proglašavao državnom tajnom u vrijeme izdavanja nezakonitih naloga, pitala je Jolović, te dodala da je evidentno da je odluka donesena iz razloga sakrivanja.

Prvi put donesena odluka

- Takva odluka nikada ranije donesena u Sudu BiH, prije perioda nezakonitih radnji izdavanja naloga i donošenja odluke o tajnosti podataka - rekla je Jolović.

Podsjetila je da je Debevec dao mobitel braniteljici te ukazala da bi u slučaju da se oslobodi mogao činiti brojna druga djela.

- Knjiga evidencije o uvidu u tajne podatke nalazila se u kancelariji Debevca, a on je uposlenici Suda BiH naložio da tu knjigu iznese i sakrije - pojasnila je Jolović.

To joj je rekao odmah nakon hapšenja kada je imao priliku za obavljanje jednog telefonskog poziva, što je ona i učinila, istakla je.

- Knjigu smo pronašli i oduzeli. U iskazu te uposlenice Suda BiH za rad na ovim nalozima je navedeno da joj je naloženo da se u toj knjizi izvrše prepravke, da se prepravi datum sa 19. na 18. Također iskinute su stranice iz tih evidencija, međutim, odgovornim postupanjem uposlenika sve te stranice su dostavljene Sudu i Tužilaštvu BiH - kazala je.

Debevec je, rekla je Jolović, naložio da se nalozi ne evidentiraju.

- Naložio je da se iz kompjutera izbrišu, da ne bi ostao trag. Kada Tužilaštvo dostavlja naloge Sudu BiH da dostavi naloge, radniku Suda BiH je naloženo da se svi ti podaci izbrišu. Isto je i u OSA-i. Godine 2022. su i u OSA-i uništeni ti nalozi, što se vidi i u iskazu svjedoka Trifka Buhe (op.a.uposlenik OSA-e). Utjecaj na svjedoke je već izvršen, a to se već vidi i po iskazu svjedoka kojeg je Mehmedagić pitao je l' išao u Tužilaštvo BiH i je li rekao da je "sve kako valja" - kazala je Jolović.

Mehmedagić je, kazala je Jolović, znao svaki put kada je svjedok Mišo Kerleta.

- Znao je i prije nego će doći, pa ga je ispitivao: zašto ideš, šta govoriš i šta te pitaju. Neke svjedoke smo ispitivali po 2-3 puta, jer su se plašili da svjedoče, znali su kako su prolazili oni koji nisu postupali po uputama - rekla je Jolović.

Istražuje se o čemu su pričali

Također, tužiteljica Jolović je govorila i o nezakonitom ulasku službenika zatvora u Vojkovićima u pritvorsku jednicu Osmana Mehmedagića Osmice.

- Ne možemo iskontrolisati taj dio dok je u pritvoru, kako da iskontrolišemo dok je u slobodi? Dakle, službenik koji je ovlašten za rad na kapiji, koji nije imao ovlaštenje da uđe u ćeliju Mehmedagića, ušao je i zadržao se 10 minuta. Mi sada istražujemo o čemu su pričali - poručila je.

Na kraju obrazlaganja za produženje pritvora kazala je da su saslušali veliki broj svjedoka, kako vrše vještačenja uređaja i telefona, USB-ova, te dodala da su neki već otvoreni, a neki nisu.

- Radimo analizu svega što se nalazi u evidencijama, šta se nalazi u tih 60 naloga i zašto su uništeni. Nemamo logično objašnjenje osim da se radi o nezakonitim nalozima - zaključila je.

Na kraju je sudija Braco Stupar pitao tužiteljicu koliko svjedoka trebaju saslušati, na šta je ona odgovorila: 10 ili više.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.