Već 30 godina građani BiH čekaju da na djelu vide pravnu državu, najavljenu još nakon prvih višestranačkih izbora, ali su slučajevi visoke korupcije i visoki zvaničnici po pravilu ostajali ispod radara pravosuđa. Međunarodne i domaće organizacije ukazivale su na loše rezultate rada u ovoj oblasti, a građani i mediji uzalud ukazivali kako nije pravda ako zbog ogrijevnog drveta demobilizirani vojnik ide u zatvor, dok se budžetskim novcem i općim dobrom raspolaže kako kome padne na pamet. Decenijama usađivano nepovjerenje neće nestati preko noći, pa se aktuelni slučajevi, u kojima se na optuženičkoj klupi nađu i premijer i predsjednik entiteta, u pritvoru završe i predsjednik Suda BiH i bivši direktor OSA-e, a predmet istraga i hapšenja su i lokalni funkcioneri, policajci, dileri, gledaju sa velikom dozom sumnje.
- Niko ne može poreći da je povjerenje građana u pravosuđe na vrlo niskom nivou. Međutim, svjedoci smo da se aktivno postupa, u različitim fazama u nizu predmeta za koje se kolokvijalno kaže da su “veliki”. Ishode ovih postupaka ne treba prejudicirati. Ipak, uz evidentno povećanje transparentnosti rada, moguće je da se nalazimo na početku dugog i teškog puta vraćanja tog povjerenja – kaže pravni ekspert Arben Murtezić.
Kritike na rad pravosuđa dijelom smatra osnovanim.
- Sigurno je da postoji prostor za poboljšanje. Međutim, postoji i problem prevelikih očekivanja da pravosuđe riješi sve ili većinu problema društva, koje je generalno u dubokoj krizi – ističe Murtezić.