UPOREDILI SMO

Nije ni čudno što masovno napuštaju zemlju: Bh. ljekari među najmanje plaćenima u Evropi

Nismo zadovoljni, ako BiH teži ka ulasku u Evropsku uniju, onda se i plaće moraju približiti evropskom prosjeku i standardu, navodi Berberović

Ljekari u BiH: Nerijetko upozoravaju na tešku situaciju. Avaz

Meliha Smajkic

14.2.2024

Plaće ljekara u BiH, osim što su nedovoljne i neujednačene, već godinama su i među najnižima u regionu. Uprkos teškim i složenim uvjetima rada, ali i deficitu kadrova, ljekari u BiH imaju niže plaće od, naprimjer, svojih kolega u Crnoj Gori.

Tako crnogorski ljekari specijalisti, prema dostupnim podacima, imaju plaću od 2.500 eura, a ljekari subspecijalisti i do 3.000 eura. U Hrvatskoj je prosječna plaća ljekara specijaliste oko 2.800 eura, a subspecijaliste skoro 3.000 eura.

Na dnu

U BiH se prosječne plaće ljekara specijaliste kreću oko 2.000 eura, odnosno 4.000 KM, a subspecijaliste oko 2.200 eura ili skoro 4.400 KM.

Dr. Marina Berberović, predsjednica Saveza strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH, kaže nam da su plaće naših ljekara, kada je riječ o prosjeku, pri samom dnu u poređenju sa zemljama okruženja i onima u Evropskoj uniji.

- Definitivno ne možemo biti zadovoljni. Pogotovo ako BiH teži ka ulasku u Evropsku uniju, onda se i plaće moraju približiti nekakvom evropskom prosjeku i standardu. Dakle, što se tiče plaća doktora, mi nismo zadovoljni, to se moglo pratiti i svih prethodnih godina kroz našu sindikalnu borbu, a pogotovo što i najviše plaće trenutno u FBiH nisu ni blizu onih u zemljama Evropske unije - govori nam dr. Berberović.

Berberović: Deficit kadrova. Facebook

Svjesna je, naglašava, da se plaće naših ljekara ne mogu baš odjednom uskladiti s plaćama u EU, međutim, kako iznosi, na tome se kontinuirano treba raditi i pripremati se za to.

Manje posla

- Očekujemo da naše plaće rastu, makar svake godine i, naravno, ne samo plaće doktora već, generalno, i za ostala zanimanja da se približimo standardu u EU. Prisutan je deficit kadrova, kolege odlaze, pogotovo ih motivira to što u zemljama koje biraju za svoju budućnost za puno više novca manje posla obavljaju i tako upadamo u začarani krug, jer sve je manje zdravstvenih radnika, a oni koji ostaju, sve su nezadovoljniji - objašnjava nam dr. Berberović.

Pobuna u Hrvatskoj

I u susjednoj Hrvatskoj se podigla velika prašina zbog koeficijenata koje su tamošnje vlasti predložile ljekarima. Zbog nezadovoljstva predloženim koeficijentima, iz Hrvatskog liječničkog sindikata su uslijedile najave štrajka. Izrada novih koeficijenata je u toku, a, prema tom prijedlogu, ljekar specijalista bi imao neto primanja u iznosu od 3.500 eura.

4.000 KM plaća je ljekara specijaliste u našoj zemlji.

4.400 KM prima subspecijalista.

5.600 KM plaća je ljekara specijaliste u Hrvatskoj.

6.000 KM zarađuje subspecijalista u Hrvatskoj.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.