Veliku buru u našoj javnosti podigao je slučaj profesora na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu Franje Šarčevića, nakon što je fotografiju Benjamine Karić s maloljetnim licem obučenim u vojnu uniformu Armije BiH tokom obilježavanja Dana nezavisnosti BiH na svom Twitter profilu sliku prokomentarisao riječima: "ovu sliku vrijedi sačuvati kao simbol jednog beznadežno bolesnog društva".
Izložen napadima
Nakon tog komentara Šarčević je danima izložen gnusnim prijetnjama i napadima zbog kojih je kazao kako razmišlja i o odlasku iz države.
Upitana od jednog medija za napade na Šarčevića, Karić je kazala da osuđuje sve vrste prijetnji, ali da: "javne osobe i akademski radnici čija riječ ima posebnu težinu u javnom prostoru moraju dodatno voditi računa o svojim izjavama, kako ne bi povrijedili osjećanja “običnih ljudi”.
Tim povodom reagirao je vijećnik Naše stranke u Gradskom vijeću Grada Sarajeva Adi Škaljić koji je Karić optužio da vrši opasno skretanje pažnje.
Opasno i štetno
- Bojim se da je gradonačelnica Benjamina Karić pažnju "običnih ljudi" svjesno i veoma uspješno skrenula sa propusta koji je napravila objavivši (i neobrisavši) fotografiju na kojoj se vidi lice djeteta.
Ovo skretanje pažnje je opasno i štetno iz dva razloga:
1. Franjo Šarčević je optužen da govori protiv Armije RBiH, što je faktički netačno, a može proizvesti nove prijetnje smrću, protjerivanjem ili gubljenjem posla od strane "običnih ljudi" (poput cyberfašiste Yasmina Mulahuseina).
2. Nije iskorištena prilika da se prizna propust i skrene pažnja na to da zloupotreba djece i maloljetnika u političke svrhe u našoj državi još nije do kraja legislativno regulisana.
Dakle, umjesto pogrešne kvalifikacije onoga na što je profesor PMF-a i nekadašni student generacije želio ukazati, osobe koje obavljaju javne funkcije bi trebale poticati ispunjavanje obaveza koje proističu iz Konvencije UN-a o pravima djeteta (član 19).
Bolji momenat da se počne raditi na legislativnom rješenju ovog problema ne postoji, jer smo u izbornoj godini, a mnogi političari se neće libiti da izazivaju emocije glasača korištenjem onih koji još nisu sposobni razviti vlastiti stav.