Među brojnim mostarskim džamijama, samo su tri presvođene kubetima, odnosno potkupolne su, dok su sve ostale prekrivene običnim krovovima. Te tri džamije su Karađoz-begova, Koski Mehmed-pašina i Nesuh-age Vučjakovića.
Karađoz-begova džamija, koja je proglašena nacionalnim spomenikom BiH, predstavlja najmonumentalniju džamiju u Mostaru i Hercegovini. Evlija Čelebija je zapisao da je „džamija veoma prostrana, umjetnički izrađena i svijetla“.
Pogled s munare
Prema podacima Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika (KONS) BiH, predstavlja stilski najčistiji i najkvalitetniji primjerak jednoprostornih potkupolnih džamija izgrađenih u 16. stoljeću u Hercegovini.
Baš kao i Karađoz-begova, na listi nacionalnih spomenika su i Koski Mehmed-pašina i Nesuh-age Vučjakovića džamija, poznatija pod imenom Džamija pod lipom.
Koski Mehmed-pašina džamija je jedan od najposjećenijih objekata u Mostaru u okviru turističkih ruta. Usto što spada među najvrednije spomenike Mostara, s munare ove džamije pruža se prekrasan pogled na grad. Također, zanimljive su slikane dekoracije u ovoj džamiji.
Nacionalni spomenik je i Roznamedži Ibrahim-efendije džamija. Njen osnivač je bio ugledna i utjecajna ličnost na dvoru sultana Murata IV, poznat kao sultanov hroničar, odnosno roznamedži. Ibrahim-efendija je izgradio i prvi vodovod u Mostaru i time omogućio i snabdijevanje jednog dijela grada pitkom vodom.
Vjerski objekti
Zapravo, svi ovi vjerski objekti se, prema kasnije donesenoj odluci KONS-a, nalaze u Historijskom gradskom području Mostar, koje je proglašeno nacionalnim spomenikom BiH.
Lista nacionalnih spomenika
Na Privremenu listu nacionalnih spomenika stavljene su tri džamije, među kojima je i Tabačica, odnosno Hadži Kurtova džamija.
Izgrađena je u 16. stoljeću na jednom kraku Radobolje zasvođenom s dva kamena svoda, pa je zato poznata i kao „džamija u kojoj se imam nalazi na suhu, a džemat u vodi”. Jedno vrijeme je bila popularna među mladencima za šerijatska vjenčanja.
Sve ove mostarske džamije, ali i brojne druge, poput Hadži Memije Hadžiomerovića džamije ili Ćejvan-Ćehajine džamije, plijene pažnju, posebno tokom ramazana, kada su i posebno ukrašene.