Najveći grad na Neretvi će od 16. do 20. aprila biti mjesto susreta poslovnih ljudi iz cijelog regiona, Evrope, ali i zemalja svijeta, koji će se okupiti na Međunarodnom sajmu gospodarstva. Ovaj najznačajniji sajamski događaj u našoj zemlji mjesecima unaprijed priprema mali tim ljudi, koji već više od dvije decenije predvodi Dalfina Bošnjak, direktorica Mostarskog sajma. U intervjuu za naš list Bošnjak govori o važnosti predstojećeg sajma, koji iz godine u godinu bilježi porast broja izlagača, ali i posjetilaca.
Partner Hrvatska
Međunarodni sajam gospodarstva koji će uskoro biti 25. put otvoren jedna je i od najznačajnijih sajamskih manifestacija u regiji. Koliko Vam znači činjenica da je ovaj sajam izrastao u jednu tako prepoznatljivu manifestaciju?
- Ponosni smo što je Mostarski sajam postao simbol grada Mostara i naše Hercegovine, a Bosni i Hercegovini poveznica sa svijetom. Mostarski sajam je kroz protekla dva i pol desetljeća izrastao u najveću sajamsku manifestaciju u BiH, te se svrstao među najuspješnije regionalne sajmove. Mostarski sajam jeste i treba biti jedan od pokretača gospodarskog razvoja BiH.
I ove godine se očekuje prisustvo više od 800 privrednika i izlagača iz tridesetak zemalja, a zemlja partner je Republika Hrvatska. Kakve se sve prilike i šanse pružaju za privrednike, poduzetnike, obrtnike, pogotovo iz BiH?
- Da, na 25. mostarskom sajmu bit će prisutno 800 izlagača iz 30 zemalja svijeta, a zemlja partner je Republika Hrvatska, koja će se predstaviti na zajedničkom štandu Hrvatske gospodarske komore (HGK) na 400 četvornih metara, kao i na 200 četvornih metara kao individualne velike tvrtke. Pored izlagačkog dijela, sajam prati i niz zanimljivih događaja. Tu su stručne konferencije, tematski forumi te b2b susreti, koji se svakodnevno održavaju, što mu daje dodanu vrijednost.
Strana ulaganja
Osim što je privredni, ovaj sajam je i vrlo značajan politički i društveni događaj. Kako gledate na tu činjenicu?
- Nama je drago što naši sugrađani sajam prihvaćaju i gledaju na njega kao na neko opće dobro, ali svi mi moramo biti dobri domaćini, biti na usluzi i ostaviti dobar dojam. Nije mala stvar dovesti izlagače iz 30 zemalja svijeta i visoka politička izaslanstva u ovako mali grad kakav je Mostar. Brojni su primjeri uspješno sklopljenih partnerstava na sajmu. Svake godine sklopi se oko stotinu poslovnih ugovora koji izravno potiču strana ulaganja u našu zemlju.
Svi imaju koristi
Kako biste ocijenili saradnju s Gradom Mostarom, ali i višim nivoima vlasti?
- Svaki sajam ogledalo je gospodarstva jedne države, zemlje, regije… Mostarski sajam se svih ovih godina trudi, na što bolji i ljepši način, predstaviti svijetu ono što čovjek ovog podneblja - Hercegovine, ali i Bosne, stvara i ono što mu je od Boga dano. Naša trajna zadaća je od početka svijetu predstaviti domaću i regionalnu vinarsku proizvodnju, autohtona hercegovačka vina i tradicijsku gastronomiju, kao i naše prirodne ljepote i druge resurse, i držim da smo puno toga učinili za ovu regiju. Mislim da smo svi, kroz ovu četvrt stoljeća, shvatili kako od Mostarskog sajma velike koristi imaju ne samo Grad i Kanton već i cijela BiH.