ODRŽANO ROČIŠTE

Suđenje ljekarima za smrt Džene Gadžun: Na poziv odbrane svjedočio doktor iz KB Zenica

Dvoipogodišnja djevojčica preminula nakon rutinske operacije očnog kapka

Suada Rožajca, Nine Jovanović i Jasmine Halimić. Facebook

10.1.2025

Na današnjem ročištu u Kantonalnom sudu u Sarajevu u predmetu koji se vodi protiv ljekara Suada Rožajca, Nine Jovanović i Jasmine Halimić zbog smrti dvoipogodišnje Džene Gadžun iz Kaknja, saslušana su dva svjedoka koji su pozvani na prijedlog odbrane Nine Jovanović.

Došlo do komplikacija i srčanog zastoja

Džena Gadžun preminula je 14. novembra 2021. godine u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, šest dana nakon što su ljekari optuženi za njenu smrt u stomatološkoj ordinaciji "Dr. Bejtović" obavljali "rutinsku" operaciju očnog kapka, tokom koje je došlo do komplikacija i srčanog zastoja, te pada u komu djevojčice, iz koje se nikad nije probudila.

Svjedok Jasenko Žilo iz Zenice, sekretar Ljekarske komore ZDK objašnjavao je na koji način i pod kojim uslovima ljekari dobijaju licencu, te potvrdio da izdavanje licence isključivo u nadležnosti kantonalne komore koja o tome obavještava Ljekarsku komoru FBiH koja se bavila izjednačavanjem kriterija.

Na konkretno pitanje članice sudskog vijeća, Žilo je odgovorio da je Nina Jovanović 2021. godine imala izdatu ljekarski licencu.

Dr. Adel Smajlović, specijalista oftamolog uposlen u Kantonalnoj bolnici Zenica potvrdio je da poznaje  bivšu kolegicu Ninu Jovanović. Kazao je da je upoznat sa liječenjem Džene Gadžun iz medicinske dokumentacije, te da je sredinom oktobra 2021. godine prisustvovao pregledu i razgovoru između Nine Jovanović i majke Amile Gadžun.

Kazao je da mu je poznato da je kod djevojčice bila izvršena operacija spuštenog kapka i da je bila uspješna. Naveo je da se potom djevojčica povrijedila i da se na istom mjestu pojavio glaukom. Naveo je da je Nina Jovanović htjela da odgodi novu operaciju jer je dijete bilo malo, ali da je pritisak roditelja bio veliki, odnosno da majka nije htjela da čeka. Dr. Smajlović je objasnio da je djevojčica od rođenja imala spušteni kapak i da operacija nije estetska, već da ukoliko svjetlost ne dopire do oka, onda kao posljedica može nastati slabovidost.

Trudila se da drugu operaciju odgodi 

Također je objasnio da glaukom bez infekcije nije bio opasan , a može i spontano nestati, te da se upalna faza trebala smiriti upotrebom antibiotika i da je to ono što je Jovanović pokušala objasniti majci djevojčice. Smajlović je naveo da je dr. Jovanović trudila da drugu operaciju odgodi što je duže mogla.

Radilo se o hladnom operativnom zahvatu, odnosno onom koji nije hitan, a načelnica odjela dr. Dizdarević u KB Zenica određivala je operativni program. U to vrijeme, naveo je svjedok bila je teška situacija u KB Zenica zbog pandemije COVID-a, te da je njihov odjel bio izmješten i imali su samo prijemnu ambulantu.

Na pitanje članice vijeća da li je majka dobila potpunu informaciju o toku liječenja, dr. Smajlović je kazao da je dijete liječeno godinu i po i da je majka bila sa svime upoznata i znala o čemu se radi.

Odgovarajući na pitanje predsjedavajuće vijeća sutkinje Indire Jahić , dr. Smajlović je kazao da bi bilo najbolje da uopće nije došlo do druge operacije.

Također je kazao da njemu nije poznato je li u ovom slučaju došlo do pogoršanja.

Na pitanje tužiteljica dr. Smajlović je kazao da on nije bio ordinirajući ljekar djevojčici Dženi Gadžun, niti ju je pregledao, te da je bio prisutan tom jednom pregledu i da je o svemu saznao iz medicinske dokumentacije.

Tužiteljica je uložila prigovor na oba svjedočenja ustvrdivši da nisu relevantni za ovaj predmet.

Suđenje se nastavlja 17. januara. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.