Predsjednik RS Milorad Dodik izjavio je da Rezolucija o genocidu u Srebrenici, ako bude usvojena u Generalnoj skupštini UN, "definitivno sahranjuje BiH, jer sahranjuje mogućnost da se dva naroda pomire, a oni koji podrže njeno usvajanje to rade iz spekulativnih razloga".
- To je dosipanje soli na ranu. Bošnjaci muslimani neće dobiti ništa od toga osim likovanja, a Srbi će to odbiti i ništa od toga neće primjenjivati - rekao je Dodik u intervjuu za Russia Today.
Predsjednik RS tvrdi da su strani faktori "počeli da kvalifikuju ponašanje Srba kao genocidno i prije nego što se išta desilo, te da su najavljivali da se Srbi navodno pripremaju za genocid."
Ko će biti protiv?
Na pitanje koje će države osim Rusije glasati protiv rezolucije o Srebrenici, Dodik je rekao da vjeruje da će biti oko 40 zemalja koje "razumiju situaciju".
- Ne bih licitirao, ali po onome što ja znam, oko 40 zemalja će biti protiv. To nije malo kada uzmete u obzir da će njih 70, a možda i više biti uzdržano. Onda to znači da definitivna većina u Generalnoj skupštini UN neće glasati "za" - rekao je Dodik.
Ako u zbiru natpolovična većina glasova bude uzdržana i protiv rezolucije, kaže Dodik, onda to znači da "većina globalne zajednice ne misli da se u Srebrenici desio genocid".
- To onda znači da oni koji su "za", to rade iz spekulativnih razloga - rekao je Dodik.
Predsjednik RS vjeruje da je inicijativa o rezoluciji usklađena sa odlukom Parlamentarne skupštine Vijeća Evrope o prijemu Kosova u Vijeće Evrope, "da bi se tako izvršio pritisak na srpski narod".
- U Statutu Vijeća Evrope piše da zemlje članice mogu biti samo članice UN-a, a Kosovo to nije. To kršenje pravila u trenutku kada njima to odgovara govori koliko oni sve smišljaju. Apsolutno mislim da je to koordinisano, a na kraju krajeva isti su promoteri svih tih događaja - rekao je Dodik.
Dodik tvrdi da je Sud za ljudska prava koji je uspostavljen na nivou međunarodnog faktora u BiH svojevremeno zatražio da se naprave dva izvještaja - za Srebrenicu i za Sarajevo.
O Ruandi
- Onaj koji je bio za Srebrenicu je tretirao samo stradanje Bošnjaka muslimana, a ne i Srba na prostoru Srebrenice, kojih je bilo oko 3.500 - tvrdi Dodik i pita šta je "sa izvještajem o stradalim Srbima u logorima u Sarajevu koje su držali muslimani, a kojih je bilo više nego stradalih Bošnjaka u Srebrenici".
Dodik je rekao da ga je iznenadilo što je Ruanda jedan od inicijatora rezolucije.
- U Srebrenici imate dokaze da je Vojska RS odvojila žene i djecu i prebacila na teritoriju koju su kontrolisali muslimani. U Ruandi je ubijeno 970.000 pripadnika jednog naroda od strane drugog naroda. Ubijeni su žene, djeca, starci, muškarci, niko nije pravio razliku. Sada Ruanda, vjerovatno perući svoju historiju pokušava da se stavi na stranu rezolucije. Sram ih bilo! - rekao je Dodik.