Nakon sjednice Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) medijima se obratio visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt).
On je naglasio da zemlje PIC-a i dalje ostaju posvećene BiH na njenom evropskom putu.
- Razgovarali smo o situaciji u BiH, ne želim potcijeniti odluku Evropskog vijeća da otvori pregovore s EU. Na tom putu imamo mnogo izazova, imamo dosta pristupa koji nisu konstruktivni. Vidjeli smo da postoji potreba za stabilnošću od međunarodne zajednice i nju trebamo održavati. Međunarodna zajednica je u tome pružila jednoglasnu podršku - kazao je Šmit.
Intenzivna saradnja
On je na pitanje novinara kazao da to znači da Bonske ovlasti ostaju na snazi.
- Moj mandat će se nastaviti provoditi na ovaj način na koji jeste i međunarodna zajednica podržava sve instrumente na poštivanju Dejtonskom mirovnog sporazuma. Mislim da to još jednom naglašava kakav je stav međunarodne zajednice, jer započinjemo jednu intenzivnu saradnju. U narednim sedmicama ćemo imati i neke druge sastanke, koji će biti ubrzani. Tu ćemo razgovarati o izazovima s kojim se BiH suočava. To možete smatrati i kao razgovore o instrumentima koji će se upotrijebiti - istakao je Šmit.
Naveo je da će zajednički djelovati kako bi BiH krenula putem EU integracija.
Izborne prevare
Nakon toga se osvrnuo i na lokalne izbore koji će se održati u BiH 6. oktobra.
- To su lokalni izbori, ali PIC je obišao predstavnike Centralne izborne komisije BiH. Želimo da CIK BiH uspješno vodi izbore i šaljemo im poruku da nam je stalo da imamo fer izbore i da niko ne može prihvatiti izborne prevare. Želimo se zahvaliti EU i OSCE-u na naporima - rekao je.
Poručio je da se moraju baviti i onima koji ne rade u interesu poboljšanja brzine na putu ka EU.
- Ne trebamo zaboraviti ni obične građane, ljude koje nisu političari, jer Dejton je napravljen za građane i zato se trebamo više baviti i civilnim društvom. Razgovarali smo i o presudama Suda u Strazburu koje su građani podnijeli i koje se smatraju diskriminatornim - zaključio je.
Na pitanje novinara o "mirnom razdruživanju" koje su najavile vlasti RS-a, Šmit je naveo da je stav jasan, nije se mijenjao, ali da su se promijenili instrumenti.
- Rekao bih napišite taj dokument, ali ako tu išta stoji što je vezano za razdruživanje ove zemlje što bi utjecalo na suverenitet i teritorijalni integritet BiH, onda bi se time morali baviti na drugačiji način nego prije 20 godina - rekao je visoki predstavnik te dodao:
- Ostavite taj pristup, pogledajte kako ljudi žive u zemlji i osigurajte dobre uslove. Ovakvi potezi ne bi prošli bez posljedica. Ovo je opasna igra - zaključio je Šmit.