"AVAZ" NA LICU MJESTA

U toku sjednica Senata: Rektor se bira između Hadžović-Džuvo i kompromitiranog Zaimovića

U prethodna dva mandata funkciju rektora je obnašao prof. dr. Rifat Škrijelj

Sjednica Senata Univerziteta u Sarajevu - Avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
+5

prije 2 dana

Počela je izborna sjednica Senata Univerziteta u Sarajevu (UNSA) na kojoj se bira novi rektor. 

Kandidati za ovu funkciju su prof. dr. Almira Hadžović-Džuvo, redovna profesorica na Medicinskom fakultetu, i prof. dr. Tarik Zaimović, redovni profesor na Ekonomskom fakultetu i aktuelni prorektor za finansije UNSA.

U prethodna dva mandata funkciju rektora je obnašao prof. dr. Rifat Škrijelj.

Almira Hadžović-Džuvo je ranije obnašala funkciju dekanese Medicinskog fakulteta.

Tarik Zaimović je, kako je pisao "Avaz", favorit delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Kemala Ademovića, protiv kojeg je podnesena prijava za politička ubistva, ali i struja okupljena oko njega pretendira Zaimovića za ovu poziciju.

Također, novinar Slobodan Vasković tvrdi da Zaimović ima podršku narkokartela „Tito i Dino“ za ovu poziciju, a sve s ciljem preuzimanja UNSA.

Inspekcijski nadzor

Prema nezvaničnim informacijama do kojih je došao „Avaz“, Zaimović je ranije dobio otkaz u Razvojnom programu Ujedinjenih naroda (UNDP) zbog svojih radikalnih stavova i izjava koje je davao.

Zaimović je posebnu pažnju privukao nakon što je prekršio konkursnu proceduru na način da je dekanima slao privatne poruke kako bi predstavio program, iako bi se to trebalo raditi na sjednici Senata.

Čak je i Kantonalna uprava za inspekcijske poslove KS već dva puta postupala u vezi s Tarikom Zaimovićem.

Prvi put u martu ove godine, kada su se provjeravale okolnosti stupanja u zvanje asistenta na Ekonomskom fakultetu. Naime, provjeravano je to da li je on imao traženi minimalni prosjek (8,0) te je utvrđeno da je njegov prosjek iznosio 7,6.

Utvrđeno je i da Nastavno-naučno vijeće Ekonomskog fakulteta 1. decembra 2000. godine nije prihvatilo izvještaj i prijedlog komisije da se kandidat Tarik Zaimović izabere u zvanje asistenta na puno radno vrijeme, s obzirom na to da ne ispunjava utvrđene uvjete. Kako je ipak postao asistent, nije baš najjasnije.

Inspekcijski nadzor vršen je i 30. maja, kada su provjeravane okolnosti sticanja diplome prvog ciklusa studija. Tu je utvrđeno da je studij upisao 1991. godine, dok je diplomu stekao 10 godina kasnije. Prvu godinu je obnavljao, drugu studirao tri godine, a i treću je obnovio. Diplomski rad je prijavio 2000. godine, dok mu je diploma izdata u februaru 2001. godine.

Također, utvrđeno je da za predmet Međunarodne finansije, koji je polagao 2000. godine, u indeksu stoji ocjena osam, dok se u dosjeu nalaze dvije prijave predmeta s ocjenama sedam i osam, koje nisu popunjene istim rukopisom. Dalje se ističe da je prva ocjena unesena u računar, druga dostavljena poslije, a da je ispravka izvršena tek četiri godine kasnije, no dodaju da nema dokaza da je poništen ispit s ocjenom sedam.

Ugovori o djelu

Došavši na poziciju prorektora za finansije UNSA, fakultetima je osporio isplatu prema ugovorima o djelu i autorskom honoraru za projekte koje finansiraju strani donatori. Iako Rektorat nikada nije donio pismenu odluku o tome, Zaimović im je po „slobodnom tumačenju“ saopćio da se svi angažmani profesora moraju uračunati u plaće, što je značilo da su fakulteti morali plaćati poreze i doprinose na pune plaće i na sve honorarne angažmane, a koji iznose gotovo 70 posto neto plaće.

Kasnije se ispostavilo da Zaimovićeva uputa nema zakonsko uporište, tj. da su fakulteti bespotrebno platili desetine hiljada maraka nameta više nego što je bilo potrebno.

Da apsurd bude veći, Sveučilištu u Mostaru je federalni ministar finansija odobrio plaćanje prema ugovoru o djelu za dodatne angažmane, no, ono što je važilo u Mostaru, zahvaljujući Zaimovićevoj finansijskoj „stručnosti“ ili nekim drugim motivima, nije važilo i u Sarajevu.

Prije kandidature za rektora, već dva je puta pokušavao da bude dekan Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, no, ogromna većina njegovih kolega nije ni pomišljala da njega izabere na tu poziciju.

Interesantno je i to da je Tarikova supruga Azra Zaimović profesorica na Ekonomskom fakultetu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.