Za hercegovačke vinare protekla godina bila je teška, kada je berba bila daleko skromnija, jer je bolest plamenjača poharala brojne vinograde.
Loše vrijeme
Iako je ovogodišnja berba, koja obično krene u septembru, daleko, ipak, brojni vinari i vinogradari strahuju od vremenskih neprilika koje sve više uzimaju danak u poljoprivredi.
Radovan Vukoje, jedan od najpoznatijih vinara u BiH, čija su vina ovjenčana brojnim svjetskim medaljama, kaže nam da su posljednje tri godine berbe bile specifične i zbog vremenskih uslova. Međutim, kako ističe, pokazalo se da brojni vinogradi zasađeni na stogodišnjim pozicijama mogu izdržati i teške nepogode.
- Činjenica je da smo nedavno imali jedno tipično olujno nevrijeme koje nas je sve skoro u Hercegovini zadesilo, ali veće štete na vinogradima nije bilo. Zato je vrlo bitno samo mjesto gdje se sadi vinova loza - govori on.
U susjednim zemljama, od Hrvatske do Srbije, kaže, kao i u Sloveniji, nevrijeme je napravilo takvu štetu da su gotovo ostali bez kompletnog uroda.
- Kod nas se, srećom, to nije dogodilo. Tako da, evo, smatramo da ćemo ove godine imati dobru berbu, mada je prerano o tome govoriti sve dok se grožđe ne krene brati - oprezan je Vukoje.
Brojni voćnjaci
Sredinom proteklog mjeseca, grad je poharao brojne voćnjake, ali i vinograde na području zapadne Hercegovine. U pojedinim vinogradima je grad oštetio, ne samo grožđe, već i lišće i mladice. Tamošnji vinari i vinogradari su poduzeli sve agrotehnološke mjere, kako bi oporavili svoje vinograde i spasili predstojeću berbu.
Uzgoj "zaboravljene" sorte - trnjak
U Hercegovini su zastupljene autohtone sorte grožđa, žilavka i blatina, a vinari se sve više vraćaju uzgoju „zaboravljene“ sorte - trnjak.
Krajem prošle godine usvojen je Zakon o organizaciji tržišta vina u BiH. Novim zakonom se uređuje tržište vina prema standardima EU, čime se omogućava i bolji pristup proizvođača međunarodnom tržištu.