Poslije saopćenja kanadske ministrice vanjskih poslova Melanie Džoli (Joly) povodom 29. godišnjice genocida u Srebrenici, Institut za istraživanje genocida je dobio novo pismo ministrice kao odgovor na više pisama u vezi situacije u Bosni i Hercegovini.
Ona je ranije izrazila stav Vlade Kanade po pitanju kulture pamćenja i sjećanja na genocid u Srebrenici riječima:
- Stojimo uz žrtve i porodice preživjelih genocida u Srebrenici u njihovoj stalnoj borbi za pravdu.
U novom pismu, ministrica se posebno reflektovala na anticivilizacijsko obilježavanje neustavnog 9. januara kao dana entiteta RS.
Ministrica je jasno još jednom izrazila stav Vlade Kanade o Bosni i Hercegovini.
- Kanada osuđuje neustavno obilježavanje 9. januara kao dana entiteta RS. Kanada u potpunosti podržava teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Bosne i Hercegovine. Kanada podržava punu integraciju Bosne i Hercegovine u Euroatlanske strukture. Kanada podržava stabilnu, sigurnu i multietničku demokratiju u Bosni i Hercegovini. Kanada zajedno sa svojim međunarodnim partnerima neće dozvoliti bilo kakvu destabilizaciju Bosne i Hercegovine, ugrožavanje mira, stabilnosti i Dejtonskog sporazuma. Kanada podržava odluke Vijeća za implementaciju mira u Bosni i Hercegovini - navodi se.
Ova zemlja je postala jedan od najvažnijih internacionalnih partnera Bosne i Hercegovine u kulturi pamćenja i sjećanja i snažan zagovornik jačanja države Bosne i Hercegovine.
- Zahvaljujemo se Kanadi, kanadskom narodu i kanadskim vlastima i institucijama na korektnom odnosu prema građanima Bosne i Hercegovine u Kanadi, za njihovu političku i materijalnu podršku Bosni i Hercegovini. Kanada je važna i razvijena država koju je dobro imati uz Bosnu i Hercegovinu. Pozivamo Predsjedništvo Bosne i Hercegovine da mnogo više povede računa o diplomatskim odnosima sa Kanadom. Vrijeme je da Bosnu i Hercegovinu u Kanadi predstavljaju istinski bosanskohercegovački, a ne entitetski ili partijski ambasadori. U kanadskom Kulturnom mozaiku Bosnu i Hercegovinu branimo znanjem od onih koji je napadaju. Učimo svoju djecu da grade znanje na znanju o Bosni i Hercegovini, jer nikad ne može biti tolika snaga u onim koji razbijaju Bosnu i Hercegovinu, kolika u onim koji vole Bosnu i Hercegovinu - navodi se u saopćenju IGK-a.