Početak avgusta 105.015 poslovnih subjekata iz BiH dočekalo je s blokiranim bankovnim računima, podatak je iz ažuriranog izvještaja Centralne banke (CB) BiH. Čak 57.449 firmi imalo je najmanje jedan blokirani račun.
Broj subjekata s blokiranim računom, a među njima su trgovinski i ugostiteljski objekti, apoteke, frizerski saloni, ali i pojedine mjesne zajednice, zadruge, agencije, preduzeća, općine i rudnici, veći je za 193 u odnosu na juni.
Nema razloga
- Račune pravnih lica otvorene u bankama blokiraju komercijalne banke na osnovu entitetskih zakona o unutrašnjem platnom prometu, te odgovaraju za tačnost i ažurnost dostavljenih podataka. CBBiH je odgovorna za istovjetnost dostavljenih podataka s podacima u registru i objavljivanje podataka o broju blokiranih računa, odnosno o broju pravnih lica koja imaju barem jedan blokiran račun - kazali su nam u CBBiH.
Registar ne sadrži informacije o razlozima blokade računa, koji su definirani entitetskim zakonima o unutrašnjem platnom prometu, ali uglavnom su u pitanju neizmirene obaveze, aktiviranje mjenica i sudski nalozi za prinudnu naplatu. Dok su jedni u blokadi zbog krize u kojoj su se našli, ekonomski stručnjaci smatraju da još ima i onih koji otvaranje novog računa u drugoj banci koriste da izbjegnu obaveze.
Sve teže
Stalni rast broja blokiranih računa pokazuje da sistem ne funkcionira, da je sve teže i neizvjesnije poslovati, jer nikad ne znate ko će vam ostati dužan, a račun otvoriti u nekoj drugoj banci, kaže ekonomska stručnjakinja Svetlana Cenić.