Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) prošle sedmice izvršili su pretres Sistema za automatsko upravljanje predmetima u sudovima (CSM) u Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH. Razlog su sumnje u zloupotrebe prilikom dodjele predmeta. Pretres je izvršen u okviru iste akcije u kojoj su ranije bili uhapšeni predsjednik Suda BiH Ranko Debevec i bivši direktor OSA-e Osman Mehmedagić.
Nije zaslužio
Ovo je još jedna u nizu informacija koje svjedoče o stanju u bh. pravosudnom sistemu.
- Iskreno, mene više ništa ne čudi, pa ni ova vijest da je policija ušla u VSTV – kaže Josip Muselimović, pravni ekspert s pola stoljeća pravosudnog iskustva.
Sjeća se perioda do rata u BiH, poslijeratnog formiranja VSTV-a, kada nadležna komisija nije prihvatila da ugledni advokat Žarko Bulić, neprikosnoveno ime u advokaturi i pravnoj nauci, bude imenovan u VSTV, već je tu poziciju dobila osoba koja to, kako kaže, nije zaslužila. Još tada je naslutio kojim putem ide bh. pravosuđe.
- Jednom sam rekao, nekima to nije bilo ni pravo, da je VSTV u to vrijeme bio skup predstavnika političkih stranaka. U ovom času to ne mogu reći, jer nemam uvida, ali ako je to bilo tako, onda je politika duboko ušla u namjerodavnije pravosudno tijelo. Ako u pritvoru završi glavni tužitelj, ako u zatvoru završi predsjednik glavnog državnog suda, onda je vrijeme da se upali neki alarm. Naš pravosudni sistem je posrnuo, tamo su se uplele snage koje ni po čemu ne bi trebale biti blizu tog sustava. Dok se to ne raščisti, događat će se ovo što se događa – ističe Muselimović.
Ima interes
Pretres CMS-a u VSTV-u izvršen je zbog sumnji u zloupotrebe prilikom dodjele predmeta. U svom komentaru Muselimović je direktniji.
- To znači da iz nekih političkih struktura postoji interes da jedan predmet sudi čovjek koji je njihov kandidat, koga su oni doveli. U posljednjih 30 godina govorim otvoreno. Nije dobro! Ja sam kao advokat u najozbiljnijim predmetima, ne samo u Bosni, već bivšoj Jugoslaviji, znao gdje sam. Danas, kad sudjelujem u nekom predmetu, ja ništa ne znam. Imao sam u posljednje vrijeme dva predmeta, ja uopće ne znam gdje sam bio, jer ono što je apsolutno nenormalno postalo je normalno, a ono što je čisto postalo je zamućeno - ističe Muselimović.
Deseci fakulteta
Muselimović je sarajevski student koji je studirao u vremenima kada je u BiH postojao jedan Pravni fakultet.
– Na prvoj godini nas je bilo 600, u drugoj 80, trećoj 40, a u četvrtoj 12. Mi danas u BiH imamo devet državnih fakulteta i 22-23 privatna pravna fakulteta. I iz ovog podatka je jasno gdje smo – kaže Muselimović.