Nova džamija u zeničkom džematu Nemila svečano je otvorena danas u prisustvu nekoliko hiljada vjernika, kako iz Zenice, tako i drugih dijelova Bosne i Hercegovine.
Džamiju je proglasio otvorenom i vakufom Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini reisul-ulema Husein-ef. Kavazović.
- Današnji čovjek je u lošem stanju. Da li i mi imamo svoju odgovornost u tome. Da, imamo. Svaki od nas pojedinačno ima udjela u ovakvom stanju, jer svako pojedinačno u život unosi sadržaj koji nosi u sebi. Unosimo u život sjeme koje je proklijalo u nama, u našem srcu i duši. Ukupnost tih unosa i sjemenja proizveli su efekat kakav danas imamo na sceni - kazao je reisul-ulema.
Očistiti dušu
Ocijenio je da, prema tome, postoji i individualna i kolektivna odgovornost i nijednu od njih ne možemo izbjeći.
- U jednoj predaji se kaže: 'Kakvi vi budete takvi će biti i oni koji vama upravljaju!', tj. koji donose odluke u vaše ime. Naime, naše stanje se održava i kroz naš odabir onih koji nas predstavljaju, na bilo kom nivou. Budimo odgovorni. Neka u nama pobožnost razvije pronicljivost, pa da stvari vidimo u njihovoj pravoj naravi - izjavio je on.
Loše stanje današnjeg čovjeka nije došlo niotkud, već je izišlo iz naših srca i možemo kriviti samo sebe, akcentirao je reisul-ulema.
- Bog dragi se u Kur'anu zaklinje mnogim zakletvama, a najduža zakletva je ona koja se odnosi na čovjekovo moralno izgrađivanje, odnosno na činjenicu da će uspjeti samo onaj ko svoju dušu očisti - ovdje na ovom svijetu; ko čini dobro, koje mu je Dragi Bog naredio, i izbjegava loše - koje mu je Dragi Bog zabranio. Eto, džamije bi nas trebale odgajati u tom duhu. Očekujemo od onih koji preuzmu brigu o džamiji da to i bude tako - poručio je, između ostalog, reisul-ulema Kavazović.
Muftija zenički hafiz prof. dr. Mevludin-ef. Dizdarević poručio je da bosanski muslimani imaju svoj poseban odnos prema džamijama, te da su duboko svjesni da iza čovjeka ostaju dobra djela.
- Putujte Bosnom i vidjet ćete kako su naše džamije uredne i održavane i kako se naši ljudi sa velikim poštovanjem i ljubavlju odnose prema džamijama neovisno bili u nekom velikom mjestu ili u manjem džematu daleko od glavnih putnih tokova. Naše džamije gradi narod kao izraz vlastite želje i htijenja, vlastitih potreba i okolnosti. A kada je to tako onda narod i čuva te džamije kao da su njihove, on ih poštuje kao dio sebe i vlastitog identiteta - kazao je muftija.
Dodao je da svaka džamija stoji na ideji koja se začinje u srcima ljudi.
- Kasnije se ta ideja ovapločuje i materijalizira na mjestu gdje je moguće na način na koji je moguće. Ta ideja jeste takvaluk i bogobojaznost kao želja da na ovom svijetu služimo Bogu, jedinom Gospodaru i da ovdje ostavimo trag za ahiret za našu zajedničku vječnost - akcentirao je muftija zenički.
Glavni zenički imam mr. Sumedin-ef. Kobilica kazao je da će Medžlis Zenica danas postati bogatiji za još jedan islamski centar u čijim prostorijama će se osim vjerskih sadržaja odvijati različiti kulturni, edukativni, društveni i socijalni projekti.
- Naglasio bih da će ova džamija ostati zapamćena po emotivnim pričama koje su ispričane o posebnom senzibilitetu njenih džematlija, na čelu sa imamom Ismail efendijom, prema izgradnji džamije - kazao je efendija.
Primjeri iz tradicije
Dodao je da je mnogo primjera iz naše tradicije koji upućuju na nagrade onima koji se brinu o izgradnji i očuvanju džamija.
- Uzvišeni Gospodar kada govori o stvaranju svjetova i svega u njima naglašava da sve što je na nebesima i na Zemlji pripada Allahu. Ali opet Uzvišeni Allah ističe da je sve što je na Zemlji čovjeku podredio, pa je čovjeku dato da raspolaže bogatstvima Zemlje onako kako želi. Ali, u toj podređenosti Plemeniti Gospodar ipak ističe građevine koje naglašava čovjeku da su one Allahove i da se prema njima posebno ophodi, ali i da se za njihovu izgradnju i očuvanje posebno nagrađuje, pa kaže: 'Džamije su Allahove i ne molite se pored Allaha nikome' - kazao je on.