Litvanski kandidat za evropskog komesara Andrius Kubilius, sa ambicijama da bude komesar za proširenje, nedavno je kazao kako smatra da Evropska komisija treba da u narednom mandatu da prioritet brzom proširenju Evropske unije na zemlje Zapadnog Balkana. Ovo je prilika za BiH da nastavi svoj put i konačno uđe u EU porodicu - dokaže da je dio Evrope kojoj pripada. No, bez obzira na to ko sjedio u institucijama EU ili vodio procese proširenja, koliko god držao raširene ruke dobrodošlice, ipak su glavni zadaci na bh. vlastima, piše BHRT.
Kakav će odnos biti Evrospke unije prema BiH zavisi od sposobnosti bh. vlasti da isporuče konkretne rezultate kada je riječ o osam koraka iz Preporuke EK, odnosno 14 ključnih prioriteta. Svaki ispunjeni korak je bliže cilju, jer pravila su ista i njih će se morati pridržavati i novi komesar za proširenje, ko god bio na toj poziciji.
- Moja očekivanja su da će politika proširenja ostati na vrhu prioriteta a očekivanja temeljim upravo na tome zato što je prioritet proširenja stavljen u stratešku agendu za period 2024 - 2029 i nedavno je usvojena ta agenda na najvišem političkom vrhu EU - kazala je direktorica Direkcije za EU integracije Elvira Habota.
Dugogodišnji novinar iz Brisela Elvir Bucalo ne očekuje previše od novog Evropskog komesara jer je prva njegova izjava kada je u pitanju BiH "do vas je".
Proširenje je poslije prijema Hrvatske u EU 2014. palo u drugi plan, da bi ponovo dobilo geopolitički podsticaj poslije invazije Rusije na Ukrajinu. To će svakako biti u fokusu novog komesara, što ide u korist BiH. Trenutak koji mora i treba iskoristiti.
- Što se tiče podrške članstvu u EU, mislim da vam ide u prilog sve što uradite. Ja nisam vidovit, ne znam kada će početi ni koliko će trajati, ali bit će nakon što ispunite svoje zadaće. Mislim da postoji veoma dobra šansa da uđete u EU. EU ima jasnu perspektivu za zapadni Balkan time i BiH - rekao je odlazeći šef Delegacije EU u BiH Johan Satler.
Komentirajući rad Varheljija, Bucalo kaže da ko god dođe poslije bit će dobar.
- S druge strane bit će loš zato što mi sa naše strane smo apsolutno navikli da tražimo uslov više, jer mi nismo u stanju da ispunimo ono što su ostali ispunjavali. Mi nismo u stanju da budemo normalna demokratska, dosadna, evrospka zemlja koja će u nekom svom procesu da se pridruži EU. Mi uvijek imamo problem više. Zatezanje više, uvijek imamo izjavu više koja samo više komplikuje stvari - kaže on.
Ocjenjujući rad Olivera Varheljija, koji je funkciju komesara za proširenje i susjedsku politiku obavljao u proteklih pet godina, EU analitičari konstatuju da nije bilo ambicije o velikom proširenju. BiH sada je na prekretnici. Ne bude li nikakvog istinskog napretka u pristupanju EU, u narednih nekoliko godina, osim gubljenja kredibiliteta rizikujemo mogli bismo imati veće posljedice.