Koalicija „Pod lupom“ je od 22. jula do 1. septembra zabilježila ukupno 710 izbornih nepravilnosti. Najveći broj nepravilnosti se odnosi na zloupotrebu javnih sredstava i resursa u 223 slučaja.
Ovi podaci saopšteni su danas na konferenciji za novinare Koalicije „Pod lupom“ čiji predstavnici su rekli da je nepravilnosti pri formiranju biračkih odbora bilo u 210 slučajeva. Ostale nepravilnosti se odnose na: preuranjenu izbornu kampanju (93 slučaja), propuste u radu lokalnih izbornih komisija (67 slučajeva), nepravilnosti u radu medija (39 slučajeva), pritiske na birače (24 slučaja) i različite druge oblike izbornih nepravilnosti (54 slučaja). Do sada je identifikovano da 30 političkih subjekta krši izborna pravila, a najveći broj nepravilnosti se odnosi na političke subjekte: SNSD (71), SDA (46), HDZ BiH (36), SDS (35) i SDP (29).
Hasan Kamenjaković, koordinator za odnose sa javnostima i medijima, rekao je da se veliki broj nepravilnosti odnosi na formiranje biračkih odbora.
- Zabilježen je čak 181 slučaj gdje postoji sumnja na stranačku infiltraciju na pozicije predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora koji prema posljednjim izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH ne smiju biti povezani sa strankama - istakao je Kamenjaković.
On je ocijenio kako postaje očigledno da političke stranke nemaju namjeru odustati od apsolutne kontrole biračkih odbora bez obzira na jasna izborna pravila.
- Mehanizam koji im omogućava manipulaciju izbornim rezultatima je još uvijek aktivan, i vidimo, iz do sada obrađenih slučajeva, da se na listama kandidata nalaze stranački ljudi koji su bili prethodno kandidati na izborima ili članovi biračkih odbora ispred stranke, ili stranački aktivisti ili čak članovi uže porodice onih koji ulaze u izbornu utrku - naglasio je Kamenjaković.
Dario Jovanović, projekt menadžer, rekao je da „Pod lupom“ poziva CIKBIH da u svim dokazanim slučajevima odmah ukloni stranačke osobe sa liste kandidata za nestranačke predsjednike i njihove zamjenike i izrekne im predviđene sankcije za protivzakonito djelovanje, te da o navedenim slučajevima upozna nadležna tužilaštva u svrhu daljnjeg procesuiranja.
Osim toga, kako je naveo, Centralni birački spisak (CBS) još uvijek nije dostupan javnosti.
- Prema posljednjim izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, javnost ostvaruje pravo uvida u izvode iz CBS-a putem internet stranice CIK-a, što do danas nije urađeno. Koalicija „Pod lupom“ je stava da se radi o kršenju zakona i da još uvijek nije moguće raditi analize da se ispita postoje li manipulacije biračkim spiskovima i u kojoj mjeri - naveo je Jovanović.
Na osnovu svih ovih nalaza, Koalicija „Pod lupom“ je podnijela 193 prijave CIK-u koje se odnose na preuranjenu izbornu kampanju, zloupotrebu javnih sredstava i resursa i nepravilnosti u formiranju biračkih odbora. CIK je na osnovu prijava Koalicije „Pod lupom“ do sada izreko 43 sankcije, i to 55.300 KM novčanih kazni, te je 29 osoba uklonjeno do sada sa liste kandidata za nestranačke predsjednike i zamjenike predsjednika biračkih odbora.
S obzirom na to da sutra zvanično počinje izborna kampanja, iz Koalicije „Pod lupom“ su pozvali sve stranke i kandidate da se strogo pridržavaju svih propisa koji regulišu izbornu kampanju i da ne pribjegavaju zapaljivoj retorici pri vođenju kampanje. Najavili su da će raditi i monitoring izborne kampanje i da neće tolerisati bilo kakve oblike nepravilnosti ili kršenja zakona, te da će aktivno raditi na njihovom otklanjanju i prijavama ka nadležnim institucijama.
Vehid Šehić, predsjednik Strateškog odbora, ocjenio je da je veliki problem funkcionerska kampanja koja ostaje nekažnjena.
On je apelovao na građane da izađu na izbore i da glasaju po sobodnoj volji.
- Žalosno je da političar može kupiti nečiji glas za paket od 20-40 KM. Građani moraju da shvate da i oni imaju odgovornost i da nije uvijek kriv neko drugi za ovakvo stanje - poručio je Šehić.