STRUČNJAK ZA "AVAZ"

Dojave o bombama kao masovan oblik ugrožavanja sigurnosti: Strožijim kaznama zaustaviti širenje straha

Od 24. septembra lažne dojave o postavljenim bombama stizale su na brojne adrese

Česte dojave o bombi. Avaz

Alen Bajramovic

11.10.2024

Policija u Tuzli prije dva dana je dobila dojavu da su u objektima Gimnazije “Meša Selimović” i Srednjoj medicinskoj školi postavljene eksplozivne naprave, ali je nakon kontradiverzionih pregleda utvrđeno da su one bile lažne. Slična dojava stigla je i u dvije škole u Sarajevu i Zenici.

Od 24. septembra lažne dojave o postavljenim bombama stizale su na brojne adrese, od Međunarodnog aerodroma Sarajevo, tržnih centara i škola u Sarajevu, do Predsjedništva BiH, unoseći nemir među građane i crpeći resurse policijskih agencija koje svaki put moraju izvršiti evakuaciju i provjere objekata. Stručnjak za sigurnost Safet Mušić kaže da se već sada može reći da je to postalo masovan oblik narušavanja javne sigurnosti, te da je jedina dobra vijest što su sve dojave bile lažne.

Mušić: Slična dojava stigla i u dvije škole u Sarajevu i Zenici. Facebook

- Ipak, zakonska regulativa dojave o podmetnutim eksplozivnim napravama tretira kao krivično djelo, tako da ima dovoljno prostora da se ovo sankcionira na dosta strožiji način. Problem niskih kazni za razna teža i teška krivična djela u BiH je nešto s čime se naš pravosudni sistem susreće niz godina. Zamjerke zbog takvog odnosa pravosuđa prema počiniocima ovih krivičnih djela ranije su već izrazili OSCE, EU, Vijeće Evrope, Stejt department, kao i druge relevantne međunarodne organizacije - kaže Mušić.

Zato je, dodaje, neophodno unaprijediti rad na sankcioniranju počinilaca, ali i kriznom komuniciranju u situacijama kada one stignu, čime bi javnost bila umirena, a ovako masovna pojava zaustavljena.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.