BURNA RASPRAVA

Da li trgovački lanci žele zabranu rada nedjeljom zbog nedostatka radne snage?

- Ovi koji lobiraju i traže neradnu nedjelju zarađuju ogroman profit, a ne žele ga podijeliti s radnicima - kazao je Čavalić

Fena

D. H.

22.10.2024

Prijedlog zakona o unutrašnjoj trgovini koji između ostalog tretira i neradnu nedjelju za dio radnika izazvao je burnu diskusiju na 14. redovnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije koja se održava u Sarajevu.

Zastupnika Stranke za BiH Admir Čavalić još jednom je ponovio da za ovaj zakon lobiraju veliki trgovački lanci te da je apsurdno da ministar koji dolazi iz jedne liberalne stranke (NS) predlaže zabrane rada.

Zašto lobiraju?

- Obrazložit ću ko za ovo lobira. Lobiraju veliki trgovinski lanci. To nije tajno, to je potvrđeno. Zašto lobiraju? Zato što im nedostaje radne snage? Nama su na Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku dolazili predstavnici tih lanaca i govorili da ovaj zakon mora biti usvojen jer nemaju radne snage. Ja bih dodao da je to radna snaga kojoj ne odgovaraju ovi uslovi rada. Ja sam već pitao poslodavce, ako vi to toliko želite, zašto sami ne zatvorite poslovnice nedjeljom? Oni kažu da će onda kupci ići kod konkurencije. Radnici jednog trgovinskog lanca koji sebe proglašava najuspješnijim godinama ne lobiraju za ovo. Njihovi radnici se ne žale što rade nedjeljom jer za taj dan dobijaju duple dnevnice. Oni ne lobiraju kod nas za neradnu nedjelju, oni uredno isplate svoje radnike. Ovi koji lobiraju i traže neradnu nedjelju zarađuju ogroman profit, a ne žele ga podijeliti s radnicima - kazao je Čavalić.

Također, iznio je i svoje razmišljanje o tome zašto se "velikim trgovinskim lancima" žuri s ovim zakonom.

Mario Karamatić iz Hrvatske seljačke stranke kaže da bi nedjelja trebala biti neradna, ali da je Parlament FBiH "pribjegao ad hoc rješenju".

- Ono reguliše samo neradnu nedjelju, a ne da se nedjelja plaća duplo više, praznik duplo više itd. Vladi to nije palo na pamet. Veseli me što ima amandman da ovaj zakon svaka lokalna sredina može urediti kako joj odgovara. Ovo je napravljeno prilično traljavo zbog pritiska krupnog kapitala - rekao je i dodao da će ipak glasati za ovaj zakon, a između ostalog zbog kulturoloških razloga.

Slaven Raguž iz Hrvatske republikanske stranke zamjera jer je ostala nejasna online trgovina u ovom zakonu.

- Trebalo je predvidjeti da se potpuno omogući online poslovanje. U vrijeme kad se sve radi preko mobitela, ja da bih otvorio online radnju moram imati muški i ženski WC? Ili moram imati skladište? Po meni, moralo se omogućiti ljudima potpuno online poslovanje. Ovdje se u biti posložnjava online poslovanje. Sugerišem da malo uskladite ovu zakonsku terminologiju - kazao je.

Toplota i hladnoćua

Mirjana Marinković-Lepić iz Naše stranke kaže da je često s velikom dozom ljutnje posmatrala "žene" koje rade u trgovinama te je svoje izlaganje posvetila toploti i hladnoći.

- Pitala sam se kako jednom poslodavcu ne padne na pamet da okrene vrata da ne mora sva hladnoća ili toplota da se sruči na onu kasirku. I sama sam vršila pritisak kad kasirke nemaju stolice da sjednu. Morale su da pristaju na jako niske plate. Ja sam sretna što su konačno ti radnici mogli tražiti poboljšanje uslova. Ne znam čemu ova rasprava" - kazala je.

Zastupnik NS Mirsad Čamdžić negodovao je protiv Čavalievih tvrdnji da ministar Hasičević radi u službi trgovčkog lobija.

- Prema našim saznanjima, Lidl ne radi u Hrvatskoj nedjeljom. Ova inicijativa je došla od sindikata, a ne od lobista kako je rekao. Nije sve u 50 ili 100 KM - kazao je Čamdžić.

Ministar Hasičević je u svom izlaganju kazao da je ovaj zakon nastao kao kompromis strana koje se tiču ovog pitanja te da je nađen kompromis između interesa poslodavaca i radnika.


Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.