Edukacija pod nazivom "PROmencija" za njegovatelje osoba s demencijom, u organizaciji mostarskog Caritasa, održana je u srijedu u prostorijama podružnice Betanija u Čapljini.
Edukacija, predviđena za neformalne njegovatelje osoba s demencijom, sastojala se od detaljne analize tri modula koji predstavljaju bazu same edukacije, priopćeno je iz Caritasa.
Prvi modul pruža osnovne informacije o demenciji, njezinim obilježjima, stadijima razvoja i sl. Drugi modul temelji se na pružanju informacija o praktičnim savjetima za svakodnevni život s posebnim naglaskom na važnost adaptacije životnog prostora osoba s demencijom.
Treći modul odnosi se na komunikacijske metode u radu s osobama s demencijom pri čemu je poseban naglasak stavljen na važnost pružanja empatije i bliskosti prilikom razgovora.
Edukacija je održana u okviru projekt "Život s demencijom", koji se implementira od 2022. godine, a primarni mu je cilj poboljšanje kvalitete života 370 ljudi s demencijom i članova njihovih obitelji u regijama Banja Luka i Mostar.
- Ovim projektom nastojimo pomoći neformalnim njegovateljima osoba s demencijom, educirati ih i informirati kako bi bili što bolje spremni pomoći svojim najmilijima koji se bore s demencijom. To nastojimo postići provođenjem savjetovališta, organizacijom edukacija poput današnje, kroz pomoć s prilagodbom životnih okruženja osoba s demencijom te kroz mogućnost besplatnog iznajmljivanja medicinsko-njegovateljske opreme - kazala je koordinatorica projekta Ana Pavlović.
Projektni tim istaknuo je kako je njihovo temeljno nastojanje naglasiti važnost i odgovornost koju neformalni njegovatelji imaju te kako su njihova savjetovališta u Caritasu Mostar i Caritasu Banja Luka usmjerena na pružanje podrške neformalnim njegovateljima.
- Mi želimo staviti naglasak na prevenciju te na činjenicu koliko ispravan pristup može pomoći u očuvanju postojećih kognitivnih sposobnosti osobe koja se bori s demencijom. Iz tog razloga nastojimo biti prisutni u medijima i javnosti kako bismo potaknuli ljude da nam se obrate za pomoć te kako bismo im pomogli u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti - zaključila je savjetnica na projektu Iva Rozić.