RAZGOVOR

Nasiha Pozder za "Dnevni avaz": Kad se sistem urušava decenijama, teško ga je ispraviti za nekoliko godina

Prvi preduvjet za otvaranje rudnika je dodjela koncesije, što nije u nadležnosti ovog ministarstva

Nasiha Pozder. Fena

Alen Bajramovic

29.10.2024

Katastrofa u Donjoj Jablanici, Konjicu, Fojnici i drugim gradovima ponovo je pokrenula polemike o odnosu prema šumama i rijekama, ali i propisima kojima je regulirana eksploatacija prirodnih bogatstava naše zemlje. Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder naglašava da se naš odnos prema životnoj sredini mora graditi na sistemu, zakonima i institucijama, a regulativa EU treba nam biti putokaz.

Efikasna država

- Nažalost, kada se jedan sistem urušava decenijama, teško se može ispraviti za nekoliko godina. Brojni su problemi i propusti, odgovornost mora postojati i kada je u pitanju odnos prema rijekama i šumama. Na tome se vidi mnogo više nego na nekim svakodnevnim politikantskim pitanjima koliko neko želi da izgradi uspješnu i efikasnu državu. Naš odnos prema okolišu, ali i eksploataciji prirodnih resursa je test koliko poštujemo i želimo živjeti u uređenoj državi - kaže Pozder.

Nakon tragedije u Donjoj Jablanici, gdje je kamenolom u najvećoj mjeri doprinio gubitku ljudskih života, građani i ekološki aktivisti još sumnjičavije gledaju na kamenolome, rudnike i male hidrocentrale širom BiH. Federalno ministarstvo okoliša nadležno je za izdavanje okolišnih dozvola i procjene utjecaja na okoliš.

- Problemi koji se mogu uočiti su prekomjerno krčenje šuma i neadekvatna eksploatacija vodotoka, na što ovo ministarstvo ne može mnogo utjecati jer je to posljedica ugovora o koncesijama za korištenje zemljišta i eksploataciju vodenih tokova, što je u nadležnosti drugih organa - FBiH i kantona. Prvi preduvjet za otvaranje rudnika je dodjela koncesija, što ponovo nije u nadležnosti ovog ministarstva. Za kamenolome koji su u našoj nadležnosti u vezi s izdavanjem okolišne dokumentacije također je uvjet ugovor o koncesiji koji se zaključuje s nadležnim organima FBiH i kantona. Za postojeće i kamenolome za koje je postupak otvaranja počeo prije 2021. godine, kada je usvojen novi Zakon o okolišu, u zavisnosti od njihovog kapaciteta i veličine, izdavana je ili se izdaje okolišna dozvola od Federalnog ministarstva okoliša i turizma. Od 2021. godine za otvaranje novih kamenoloma operator nije više u obavezi pribaviti okolišnu dozvolu kod ovog ministarstva, ali se za njih provodi proces procjene utjecaja na okoliš - kaže Pozder.

Zaštita okoliša

Dozvole za istražne radove i rad kamenoloma izdaje Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije, kojem je „Avaz“ također poslao upit, ili resorno kantonalno ministarstvo. Zakonom o zaštiti okoliša propisano je provođenje javne rasprave u postupku procjene utjecaja na okoliš.

- Ocjenjujem pozitivnim aktivizam i interes koji građani i civilno društvo pokazuju. Rekla bih da s predstavnicima ekoloških udruženja imamo korektnu saradnju i odnosimo se prema njihovim primjedbama s uvažavanjem. Od početka ovog mandata uveli smo i redovne sastanke s NVO sektorom i na tim sastancima otvoreno razgovaramo kako da popravljamo stanje. Tako su već izvršene izmjene i dopune pojedinih propisa, a planirana je daljnja nadogradnja postojećih i donošenje novih - kaže ministrica Pozder.  

Zaštićena područja

- Ovo ministarstvo je u posljednjih nekoliko mjeseci prema Vladi i Parlamentu FBiH uputilo Zakon o zaštiti zraka i izmjene i dopune Zakona o upravljanju otpadom i na oba doma Parlamenta su usvojeni. Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode usvojen je na Predstavničkom domu. One olakšavaju proglašenje zaštićenih područja i donose niz drugih poboljšanja. Nedavno smo napravili izmjene Pravilnika o postupcima i mjerama u slučajevima akcidenta na vodama i obalnom vodnom zemljištu. Naravno, ekologija je nešto što zahtijeva i multisektorski pristup i opredjeljenja koja često ovise o političkim odlukama, a koja moraju pratiti znatna budžetska sredstva - ističe federalna ministrica Nasiha Pozder.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.