EKONOMSKI STRUČNJACI

BRICS u prizemlju, a EU na sedmom spratu, BiH je prirodni dio evropskog tržišta

Najveći dio izvoza bh. ekonomije usmjeren na evropsko tržište okruženja, kaže Peulić

Ekonomska aradnja s BRICS-om zanemariva. shapingeurope.eu

Alen Bajramovic

prije 9 sati 11 minuta

Posljednjih godina svjedočimo političkim stavovima, pa i konkretnim inicijativama, da se, umjesto prostoru EU, na koji smo decenijama oslonjeni, BiH treba okrenuti ka istoku. Nakon izjava koje su dolazile od pojedinih zvaničnika SDA, posljednji takav istup imao je predsjednik RS Milorad Dodik, koji je kazao da je BRICS jedina sigurna i stabilna alternativa postojećem uređenju svijeta, te najavio čak da će od Parlamentarne skupštine BiH tražiti saglasnost da RS postane dio organizacije predvođene Kinom, Rusijom i drugim zemljama. Međutim, ekonomski stručnjaci jedinstveni su u ocjeni da je BiH dio evropskog prostora i da je sve drugo iluzija.

Profesor Ekonomskog fakulteta UNSA-e Aziz Šunje kaže da se dio svijeta u razvoju ne smije potcijeniti, ali da je stvaranje novog bloka pred velikim izazovima.

- EU je visoko integrirana političko-ekonomska zajednica, dok je BRICS tek u začetku. Zadršku prema BRICS-u, prema mom mišljenju, daje i sastav organizacije koju čini mnogo različitih zemalja, različitih političkih uređenja i tu je mnogo izazova u stvaranju nekakve zajednice. Metaforički, ako je EU na sedmom spratu, BRICS je tek u prizemlju - kaže prof. dr. Šunje.

Prof. dr. Šunje: Dio svijeta u razvoju se ne smije potcijeniti. Facebook

Ekonomska saradnja sa zemljama BRICS-a je zanemariva, jer je najveći dio izvoza bh. ekonomije usmjeren na evropsko tržište, te susjedne zemlje. Prema riječima doktora nauka iz oblasti biznisa i menadžmenta Velibora Peulića, profesora Panevropskog univerziteta u Banjoj Luci, s granicom dužom od 1.000 kilometara prema EU, BiH ne može tražiti alternativu u BRICS-u.

- Mi imamo izlaz na more u Neumu, ali ne i luku koja bi mogla primiti, recimo, 10.000 kontejnera. Tada bi BiH mogla praviti različite aranžmane. Međutim, mi to nemamo i osuđeni smo na transport kopnom. Iz naše pozicije sasvim je prirodno da budemo dio evropskog tržišta od 500 miliona. Meni je samo žao što posljednjih 15 godina nismo ispregovarali bolje pozicije i ubrzali taj proces integracija. Onog momenta kad uđemo u EU, mi ćemo imati mnogo bolju startnu poziciju od zemalja okruženja - kaže Peulić.   

Velibor Peulić. BHRT

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.