OŠTRA REAKCIJA

Ambasada SAD žestoko reagovala na dodjelu ugovora od 14 miliona KM porodičnoj firmi ministra Rame Isaka

Što se tiče Condorovog učešća u ugovoru o obezbjeđenju koji je dodijeljen Elektroprivredi, etično i ispravno bi bilo da se kompanija povuče

Marfi i Isak. Fena

N. H.

prije 6 sati 9 minuta

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH je reagirala na odluku Elektroprivrede BiH da firmi "Condor", kao dijelu konzorcija, a koja je u vlasništvu porodice federalnog ministra Rame Isaka, dodijeli ugovor od 14 miliona KM. 

- Kada supružnik postojećeg ministra FBiH dobije unosan ugovor od kompanije u vlasništvu vlade, to otvara ozbiljna pitanja o sukobu interesa.

Postojeći Zakon o sprečavanju sukoba interesa FBiH izričito zabranjuje kompanijama koje vode državni službenici ili njihovi bliski srodnici, među kojima su i supružnici, da primaju više od 5.000 KM godišnje od bilo kojeg nivoa vlasti. Međutim, izvršenje je važno.

Nažalost, izmjene i dopune Zakona o sprečavanju sukoba interesa na državnom nivou iz 2013. godine ukinule su provođenje državnog zakona na nivou Federacije. Dodatno, u Zakonu o sprječavanju sukoba interesa FBiH nedostaju odredbe koje uspostavljaju vlastito nezavisno institucionalno tijelo koje bi bilo nadležno za odlučivanje kada se ponašanje kvalifikuje kao sukob interesa.

Vlada FBiH više od deset godina nije izmijenila zakon kako bi ispunila svoju svrhu sprečavanja sukoba interesa i provođenja mjera izvršenja. Ovaj neuspjeh leži u potpunosti na posljednjoj vlasti FBiH, uključujući sadašnju opoziciju, kao i na aktuelnoj vlasti FBiH.

Nečuveno je da je Vlada FBiH – i prethodna i sadašnja vlada – ili namjerno odbila ili na neki drugi način propustila da izmijeni ili donese efikasne i provedive zakone o sukobu interesa, koji omogućavaju da se sukobi interesa nastave nekontrolirano.

Vlasti FBiH trebale bi bez odgađanja poduzeti korake na usvajanju Zakona o sprečavanju sukoba interesa FBiH u skladu s međunarodnim standardima koji sprečava pojavu ovakvih situacija i uspostavlja mehanizam za pozivanje na odgovornost korupcionaša.

Neuspjeh da se to učini vara građane BiH iz mogućnosti da se takmiče na poštenom terenu, legitimizira korupciju i lišava stanovnike FBiH poštenih državnih usluga.

Što se tiče Condorovog učešća u ugovoru o obezbjeđenju koji je dodijeljen Elektroprivredi, etično i ispravno bi bilo da se kompanija povuče - navodi se u objavi Ambasade SAD.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.