ZABRINJAVAJUĆE

Nastavljen trend odlaska: BiH ostala bez još 10.000 radnika

Slovenija najviše traži vozače i varioce, ali i armirače, zidare, elektroinstalatere, bravare, fasadere, građevinske radnike...

Radnici odlaze iz naše zemlje. Facebook

Alen Bajramovic

jučer

U prvih devet mjeseci ove godine, posredstvom Agencije za rad i zapošljavanje BiH, posao u Sloveniji i Njemačkoj dobilo je 10.130 građana naše zemlje. 

Agencija posreduje u zapošljavanju samo u ove dvije zemlje, pa su podaci o broju radnika koji su dobili posao van BiH samo ilustracija trenda naglog gubitka radne snage koji traje već godinama.

Radne dozvole

Zaključno sa septembrom, izdate su 9.934 radne dozvole za Sloveniju, koja najviše traži vozače i varioce iz BiH, ali i armirače, zidare, elektroinstalatere, bravare, fasadere, građevinske radnike...

Kretanje broja zaposlenih osoba u Sloveniji. Avaz

Što se Njemačke tiče, Agencija posreduje samo pri zapošljavanju osoba sa završenom srednjom medicinskom školom općeg ili pedijatrijskog smjera, koje imaju položen stručni ispit u BiH i znanje njemačkog jezika na minimum B1 nivou. Do 1. novembra za njih je izdato 196 radnih dozvola.

Kretanje broja osoba zaposlenih u Njemačkoj. Avaz

Inače, od 2013. godine i početka primjene sporazuma o posredovanju pri zapošljavanju izdate su ukupno 124.074 radne dozvole za Sloveniju, te 7.404 za Njemačku.

- Sve osobe koje odlaze na rad u inozemstvo posredstvom Agencije za rad i zapošljavanje BiH su uredno odjavljene s biroa nezaposlenih te imaju prava na radu u navedenim državama kao i domaća radna snaga u tim državama. Za osobe koje odlaze u inozemstvo mimo Agencije za rad i zapošljavanje BiH nemamo podatke jer te osobe nisu dužne nigdje da evidentiraju svoj odlazak - kazali su nam iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH.

Više plaće

Profesor Internacionalnog Burch univerziteta Ermin Cero rekao je za "Avaz“ da se ekonomija Njemačke trenutno suočava s izazovima.

Cero: Slovenija sve poželjnija. Facebook

- S druge strane, Slovenija pokazuje usporen, ali stabilan ekonomski rast. Iako su plaće u Njemačkoj više, viši su i troškovi života, pa Slovenija postaje sve poželjnija destinacija za bh. radnike - kazao je Cero.

Nestabilnost i korupcija

- Mnogo je uzroka odlaska radnika iz BiH, najočitiji su niska primanja i loši uvjeti rada, ali ja bih ipak rekao da su najveći razlozi politička nestabilnost i visok stepen korupcije. To doprinosi osjećaju nesigurnosti i nezadovoljstva životom u BiH te motivira radnike da ipak traže neko stabilnije okruženje - rekao je Cero.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.