Privredna/Gospodarska komora FBiH ove godine, 14. novembra, u Sarajevu slavi 25. godišnjicu djelovanja. U novembru 1999. godine, održana je prva konstituirajuća Skupština kada su se ujedinile i krenule sa zajedničkim djelovanjem Gospodarska komora HR HB i Privredna komora RBiH kroz sadašnju Privrednu/Gospodarsku komoru FBiH.
- Proslava ovog jubileja planira se realizirati kroz uobičajene radne aktivnosti i novitete koji će, nadam se, biti od velike koristi članstvu - kaže za „Avaz“ Marko Šantić, potpredsjednik Privredne/Gospodarske komore FBiH.
Možete li ukratko predstaviti aktuelne aktivnosti?
- Izdvojit ću neke od njih. Osim projekta označavanja domaćih proizvoda i kampanje „Ja BiH naše“ tijekom 2024. planirana je organizacija i održavanje konferencija i okruglih stolova od Privredne/Gospodarske komore FBiH o temama ESG i zelena tranzicija (održana u travnju na Mostarskom sajmu), Konferencija - Energetska sedmica (održana u Sarajevu krajem rujna), Konferencija za sektor posredovanja u prometu nekretnina (planirana za 28. studeni u Sarajevu), Metalski sektor (održana 26. rujna na Tešanjskom sajmu), Potpora za Konferenciju našeg Drvnog klastera Hercegovina (planirana za studeni u Mostaru), Međunarodna Konferencija o cirkularnoj ekonomiji i upravljanju otpadom (planirana 12. i 13. prosinca u Neumu), Ekonomsko osnaživanje žena (Konferencija ženskog poduzetništva Italija – AIC Forum), Konferencija - Mediji i ekonomija u organizaciji s medijskim partnerima „Večernji list“, „Avaz“ i FENA koja je održana krajem svibnja u Sarajevu.
Velika većina ovih događaja prepoznata je i podržana od Vlade FBiH kroz Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta, kojima se i ovom prigodom iskreno zahvaljujem.
S obzirom na to kako u Federaciji BiH nema utemeljene godišnje nagrade za gospodarstvenike Komora je utemeljila nagradu „Ekonomski uspjeh godine“ u deset kategorija, izradila kriterije za dodjelu nagrada, oformila povjerenstvo, te će u sklopu svoje proslave 25. obljetnice 14. studenog 2024. organizirati svečanu ceremoniju dodjele nagrada u deset sljedećih kategorija:
1. VELIKO PODUZEĆE
2. SREDNJE PODUZEĆE
3. MALO PODUZEĆE
4. MIKRO PODUZEĆE
5. JA BIH NAŠE – razvoj domaćeg proizvoda
6. ESG poslovanje
7. PODUZETNIK/CA GODINE
8. NAJBRŽE RASTUĆA KOMPANIJA
9. DRUŠTVENA ODGOVORNOST
10. START UP
Otvorili smo još nekoliko pregovora s Vladom FBiH o rasterećenju ministarstava i poduzimanju još nekih javnih ovlasti. U proteklih desetak godina, javnim, transparentnim i stručnim radom, pokazali smo da je Komora prava adresa za provođenje niza javnih ovlasti od interesa za naše kompanije. U procesu smo pripreme projekta potpore za nastupe na domaćim i inozemnim sajmovima koji bi trebao biti sufinanciran od Ministarstva energije, rudarstva i industrije Federacije BiH, te bismo na taj način uvelike pomogli našim članicama kad je riječ o nastupu na ovim sajmovima, a ujedno doprinijeli promociji bh. gospodarstva.
Komora je vrlo aktivna i na međunarodnom planu. Članica smo Foruma komora Jadransko-jonske makro regije, koji obuhvata deset država i više od pedeset nacionalnih i regionalnih gospodarskih komora. Moja malenkost je već evo drugi mandat prvi potpredsjednik ovog foruma.
Za naredno projektno razdoblje prijavili smo, zajedno s našim partnerima iz Hrvatske, Crne Gore, Italije i Grčke, desetak projekata IPA prekogranične suradnje kroz programe Adrion i Intereg. Korist od ovih projekata u konačnici bi trebao imati naš realni sektor.
Na koje sve načine snažiti naše komparativne prednosti i graditi konkurentnost? Koje aktivnosti Vi provodite?
- Komorska zadaća povećanja konkurentnosti članica P/GK FBiH, ali i cjelokupnog gospodarstva kroz stalne procese stručnog obrazovanja, profesionalnih edukacija te neformalnog obrazovanja, jeste kontinuirana zadaća Komore koju provodimo kroz organiziranja programa edukacije u suradnji s partnerima iz zemlje i inozemstva, znanstvenim institucijama i sveučilištima. Programe edukacija kreirali smo u skladu sa zahtjevima članica P/GK FBiH, a kroz izrade projekata, stručno usavršavanje zaposlenih u gotovo svim sektorima kao i druge obuke i radionice. Komorska zadaća unapređenja i internacionalizacije poslovanja MSP usmjerena je na analizu utjecaja mjera i programa namijenjenih razvoju ovog sektora te predlaganje mjera za poboljšanje položaja malih i srednjih poduzeća kao i njihovo usmjeravanje ka proizvodnim i tehnološki razvijenim djelatnostima, te smo u tu svrhu predvidjeli osnivanje centra za mala i srednja poduzeća pri Privrednoj/Gospodarskoj komori Federacije BiH.
Komorska zadaća koja vodi ka tome da postanemo središte za podršku gospodarstvu na putu prema EU integracijama ima cilj da doprinese pripremi poduzeća za ulazak na tržište EU, kroz povećanje konkurentnosti, investiranje u nova znanja i tehnologije, primjenu standarda, upoznavanje s novim partnerima. Vodeći računa o Izvješću Evropske komisije o napretku u kojem se konstatiraju određene slabosti u ispunjavanju uvjeta i kasnije potpisivanjem Sporazuma o slobodnoj trgovini CEFTA, Komora je svoje aktivnosti usmjeravala na preporuke Izvješća, a naročito u pripremu projekata za korištenje sredstava IPA fondova od interesa za gospodarstvo prema javnom pozivu, te pružala potrebnu pomoć poduzećima u apliciranju na njima interesantne međunarodne projekte.
Komora je u proteklom projektom razdoblju realizirala petnaestak međunarodnih projekata od kojih je značajno istaknuti: Program podrške poduzetnicama pogođenim koronavirusom – izrada online B2B platforme za umrežavanje i poslovanje – FIGAP II i GAP, Podrška promociji uspostavljanja Mreža energetske efikasnosti u industriji (MEEI) – Eda, Digitalizacija i uvođenje inovacija u poslovnim procesima MSP – UNDP Digital BIZ, Razvoj metalskog i tekstilnog sektora putem specijaliziranih obuka radne snage – USAID WHAM, Koncept energetskih zajednica (ZOE) u BiH – GIZ GmbH, te nekoliko projekata IPA prekogranične suradnje INTEREG i ADRION s Republikom Hrvatskom, Crnom Gorom i Srbijom kao i multilateralni projekti zemalja Jadransko-jonske makroregije, ali i projekti s GIZ-om i USAID-om od kojih bih izdvojio RECOOPER projekt Centar za maslinarstvo u Mostaru, projekt digitalnih turističkih nomada u Hercegovini te veliki projekt izrade Strategije turizma u BiH, gdje smo bili ključni partner USAID-a u Federaciji BiH.
Za ukupan rad Komore kao gospodarske asocijacije, od krucijalnog značaja su organiziranje i rad strukovnih udruženja. Sektorske aktivnosti strukovnih udruženja pratimo kroz sektore za ekonomske analize i statistiku, industriju, financijsko poslovanje i poslove osiguranja, energetike, trgovine, turizma i ugostiteljstva, poljoprivrede, prehrambene i duhanske industrije i vodoprivrede, sektor za promet, komunikacije i skladištenje, za građevinarstvo, industrije građevinskog materijala i komunalne djelatnosti, za šumarstvo, preradu drveta i grafičku industriju. Mi smo posvećeni, ne samo uspješnom poslovanju, već i dugoročnom stvaranju kako perspektiva, tako i trajnih vrijednosti za budućnost.