Univerzitet u Sarajevu je uputio demanti na tekst objavljen na portalu "Avaza" vezano za to onemogućavanje inspekcijskog nadzora Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove KS.
Nije baš najjasnije šta se tačno demantuje, pogotovo jer je Kantonalna uprava za inspekcija poslove KS kasnije objavila saopćenje gdje je potvrdila navode "Avaza".
Da stvar bude apsurdnija, u tekstu je čak sedam puta spomenuto najavljivanje, iako Zakon o inspekcijama KS jasno govori da se inspektori ne trebaju najavljivati.
- Inspektor može vršiti inspekcijski nadzor kod subjekta nadzora bez prethodne najave u bilo koje doba dana i noći u toku njegovog radnog vremena, na mjestu koje je podložno inspekcijskom nadzoru, a izuzetno i izvan radnog vremena, ukoliko postoji opravdana potreba za vršenje inspekcijskog nadzora, kako je to navedeno u nalogu za inspekcijski nadzor - navodi se u članu 37. Zakona od inspekcijama KS.
Da stvar bude gora, oni inspekcijski nadzor nazivaju pritiskom nad Univerzitetom, jer autonomija po njihovoj percepciji vjerovatno treba da znači da se niti jedna institucija ne treba baviti poštivanjem procedura i zakona na Univerziteta u Sarajevu.
Na isti način se Univerzitet u Sarajevu odnosio i na pitanje izbora rektora, kada se odluka o poništavanju izbora rektora zbog utvrđenih nepravilnostima, od strane pojedinaca koji su predstavljali ovu ustanovu nazivala napadom na autonomiju.
U nastavku prenosimo kompletan demanti Univerziteta u Sarajevu:
- Univerzitet u Sarajevu odbacuje neistinite i netačno prenesene navode iznesene u tekstu „Skandal na Univerzitetu u Sarajevu: Otjerali inspektore KUIP-a, nisu im dali da vrše nadzor“ objavljenom na portalu Avaz.ba (https://avaz.ba/vijesti/bih/939909/skandal-na-univerzitetu-u-sarajevu-otjerali-inspektore-kuip-a-nisu-im-dali-da-vrse-nadzor).
"Neosnovano i zlonamjerno"
Univerzitet u Sarajevu ovim putem izražava duboko razočarenje zbog načina na koji je portal Avaz.ba, objavio informaciju o inspekcijskom nadzoru Kantonalne uprave za inspekcijske poslove (KUIP), insinuirajući nepravilnosti i navodeći neistine o događajima od 15. novembra 2024. godine.
Posebno naglašavamo da je u pomenutom tekstu iznesena tvrdnja kako su inspektori „otjerani“ iz prostorija Univerziteta u Sarajevu potpuno neosnovana i zlonamjerna. Sve radnje tokom njihove nenajavljene posjete provedene su uz puno poštovanje zakonskih propisa i sa profesionalnim pristupom osoblja Univerziteta.
Zakon o visokom obrazovanju – član 155. jasno definiše da nadzor nad Univerzitetom treba biti proveden na način koji ne ometa njegov rad i koji uvažava autonomiju visokoškolskih ustanova. Neprimjereni pritisci, nenajavljene kontrole i zahtjevi za uvid u nepotpisane/neverificirane akte predstavljaju narušavanje ovog osnovnog principa.
Univerzitet u Sarajevu prepoznaje značaj inspekcijskog nadzora, ali insistiramo da se isti vrši na način koji poštuje autonomiju Univerziteta, zakonske okvire i uobičajene prakse, uključujući prethodnu najavu dolaska inspektora. Napominjemo da su inspektorice KUIP-a dana 15. 11. 2024. godine, bez najave, zahtijevale uvid u akte Upravnog odbora koji još nisu bili potpuni, potpisani niti verifikovani. Takva praksa predstavlja zloupotrebu ovlaštenja i narušava redovan rad Univerziteta. U nekoliko navrata inspektoricama je naglašeno da akti ne mogu biti stavljeni na uvid dok ne prođu propisima predviđene procedure verifikacije.
Predmet nadzora koji se nije održao danas, 15. 11. 2024. godine su Smjernice Upravnog obora Univerziteta u Sarajevu kojima se upravo utvrđuju obaveze rukovodilaca Univerziteta/članica u pogledu inspekcijskog nadzora i kontrole, odnosno bliže određuju rokovi za dostavu informacija o nadzorima i kontrolama, a koje imaju za cilj harmoniziran i transparentan pristup u provođenju nadzora i kontrole. Navedeno bi olakšalo rad KUIP-a na članicama Univerzitetu u Sarajevu.
Slični slučajevi desili su se i ranije, uključujući nenajavljeni dolazak inspektora 4. novembra 2024. godine, što je izazvalo otežan rad stručnih službi pri praćenju vanredne sjednice Upravnog odbora, kao i slučajevi na članicama Univerziteta kada su članovi nastavnog osoblja radi vršenja inspekcijskog nadzora i kontrole morali prekinuti izvođenje nastave ili rad sjednice nekog od tijela u okviru članice/Univerziteta. Takve situacije ozbiljno narušavaju rad članica Univerziteta u Sarajevu.
"Senzacionalističke informacije"
Univerzitet u Sarajevu je organizaciono najkompleksnija javna ustanova u Bosni i Hercegovini sa preko 2600 zaposlenih u čijem sastavu je 31 članica, čiji rad podrazumijeva visoku složenost. U tom kontekstu, obostrano razumijevanje i uvažavanje svih strana od ključne su važnosti za uspješnu saradnju.
Za period od jula 2021. do decembra 2023. godine, na 22 od ukupno 31 članice Univerziteta u Sarajevu obavljeno je više od 247 inspekcijskih nadzora, koji su prethodno najavljeni. Počev od 1. oktobra 2024. na Univerziteta u Sarajevu i njegovim članicama izvršeno je više od 30 inspekcijskih nadzora. Ovi brojevi jasno pokazuju visok nivo transparentnosti i otvorenosti Univerziteta prema inspekcijskim organima.
Univerzitet u Sarajevu smatra da bi KUIP trebao poštovati dosadašnju dugogodišnju saradnju i praksu najavljivanja inspekcijskih nadzora, i u okviru zakonskih procedura iz oblasti visokog obrazovanja, a kako bi se izbjegle nesuglasice i osigurao nesmetan rad Univerziteta na kojem trenutno studira preko 22 hiljade studenata i studentica. Također, apelujemo na medije da se suzdrže od prenošenja netačnih i senzacionalističkih informacija koje narušavaju ugled Univerziteta.
Na kraju, Univerzitet u Sarajevu ostaje opredijeljen za punu transparentnost i saradnju sa svim relevantnim institucijama, ali pod uvjetom da se poštuju zakoni i procedure koje štite autonomiju i redovan rad naše institucije.
S ciljem objektivnog informisanja javnosti, zahtijevamo da ovaj demanti objavite u cijelosti na portalu Avaz.ba.